Inne

Żeglarski team jachtu Volvo Ocean 65 zamierza ustanowić rekordy trasy Gdynia-Bornholm-Gdynia oraz Gdynia-Gotlandia-Gdynia. Start do pierwszego wyścigu już w najbliższą sobotę 18 lipca.

Założony w 2019 roku żeglarski team pływający na jachcie „Sailing Poland” startuje w imprezach na całym świecie. Tylko w tym roku ścigał się na Karaibach w St. Maarten Heineken Regatta oraz RORC Carribean 600, a w planach ma występ w wokółziemskich regatach The Ocean Race. Obecnie żeglarze trenują w Polsce i przygotowują się do ustanowienia rekordu najszybszego przepłynięcia trasy Gdynia – Bornholm – Gdynia i Gdynia – Gotlandia – Gdynia.

W basenie Morza Bałtyckiego jest bardzo mało rekordów, które można by pobić – tłumaczy Maciej Marczewski, skipper Sailing Poland. – Dlatego postanowiliśmy ustanowić nowe i rzucić wyzwanie innym żeglarzom. A ponieważ bazą przygotowań i portem macierzystym Sailing Poland jest Gdynia, to właśnie ona będzie startem i metą rejsu do Bornholmu oraz Gotlandii.

Chęć ustanowienie rekordu Sailing Poland Race Team zgłosiła do Komisji Żeglarstwa Morskiego Polskiego Związku Żeglarskiego, która powołała Komitet Rekordu Tras i stworzyła Regulamin Żeglarskich Rekordów Tras Bałtyckich.

Uważam, że to świetny pomysł, pozytywnie wpłynie na popularyzację żeglarstwa – mówi Bogusław Witkowski, wiceprezes PZŻ ds. morskich i przewodniczący Komisji Żeglarstwa Morskiego. – Mam nadzieję, że Sailing Poland uda się ustanowić rekordy, a inni żeglarze będą próbowali je pobić.

Trasa Gdynia-Bornholm-Gdynia liczy około 320 Mm, a Gdynia-Gotlandia-Gdynia ponad 400 Mm. Sailing Poland w idealnych warunkach może przepłynąć w ciągu doby 649 Mm. Oba bałtyckie dystanse może więc pokonać w kilkanaście godzin.

Dużo zależy od warunków atmosferycznych – wyjaśnia Maciej Marczewski.Może się okazać, że wiatr bardzo osłabnie lub będziemy musieli halsować. Ale chciałbym trasę na Bornholm i z powrotem zrobić w około 20 godzin.

Żeglarze wystartują z Gdyni najprawdopodobniej w sobotę o godzinie 14, choć może to ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe. Ich rejs będzie można obserwować na trackingu na stronie https://www.ocean-racing.pl/tracking.html.

Nad przebiegiem ustanawiania rekordu czuwał będzie Sebastian Wójcikowski, który jest sędzią i członkiem Komitetu Rekordu Tras.

Jacht Volvo Ocean 65 Sailing Poland jest w polskich rękach od początku 2019 roku. To nowoczesna maszyna regatowa, jedna z ośmiu tego typu na świecie, która pod nazwą Mapfre ukończyła regaty The Volvo Ocean Race w edycji 2014/15 i 2017/18. Obecnie jest to jedyna polska łódka zarejestrowana do kolejnej edycji tej imprezy. Sailing Poland ma długość 22 metrów, szerokość 5,6 metra i maszt o wysokości 30,3 metra. Sailing Poland Race Team żegluje w formule PRO-AM, czyli część załogi stanowią profesjonalni żeglarze, a reszta to amatorzy.

Do tej pory jedyny polski morski rekord, który można było pobić, był na trasie Gdynia-Świnoujście lub Świnoujście-Gdynia. Od 25 października 2009 roku należy on do Romana Paszke, który przepłynął ją w ciągu 8 godzin i 55 minut na Gemini 3. Sailing Poland zamierza zmierzyć się z tym rekordem jesienią.

Tekst: Jędrzej Szerle

Fot. Tadeusz Lademann

1 1 1 1