Inne

Ceny ropy w USA idą w dół, rynek reaguje na informacje o wzroście zapasów w zeszłym tygodniu. Analitycy wskazują, że popyt na ropę może ucierpieć, jeśli w USA nadal będzie rosła liczba przypadków koronawirusa.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VIII, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 40,41 USD, po zniżce o 0,51 proc.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 42,89 USD za baryłkę, niżej o 0,44 proc.

We wtorek agencja Bloomberga podała, że według Amerykańskiego Instytutu Paliw (API) zapasy ropy w USA wzrosły w ub. tygodniu o 2,05 mln baryłek.

Analitycy spodziewali się wzrostu zapasów ropy o 1,5 mln baryłek. Spadły jednak zapasy benzyny - o 1,83 mln baryłek - wynika z danych API. Oficjalne dane zostaną opublikowane w środę.

Według szacunków Bloomberga zapasy benzyny w USA wzrosły w zeszłym tygodniu o 0,55 miliona baryłek, podczas gdy przewiduje się, że zapasy ropy w całym kraju spadną o 3,25 mln baryłek.

Oficjalne dane Departamentu Energii zostaną opublikowane w środę.

We wtorek Departament Energii USA (EIA) podał, że produkcja ropy naftowej w USA ma spaść o 600 tys. baryłek dziennie w 2020 r. W poprzedniej prognozie przewidywano spadek produkcji o 670 tys. b/d.

Prognozy EIA dotyczące niższego od oczekiwań spadku produkcji w USA zostały częściowo osłabione przez perspektywy ożywienia popytu, co ograniczyło straty na rynkach ropy - powiedział Hiroyuki Kikukawa, dyrektor generalny działu badawczego w Nissan Securities.

Niepokój na rynkach budzi rekord liczby przypadków koronawirusa w USA, który pod znakiem zapytania stawia odbicie w gospodarce i utrzymanie popytu na ropę.

We wtorek w Stanach Zjednoczonych odnotowano już ponad trzy miliony zakażeń koronawirusem. W ostatnich 24 godzinach stwierdzono rekordowy przyrost dziennych infekcji - ponad 60 tys. Eksperci podkreślają, że wirus SARS CoV-2 nieoczekiwanie rozprzestrzenia się szybko wśród ludzi młodych.

Rekordowe ilości ponad 10 tys. zakażeń stwierdzono w ciągu ostatniej doby w Kalifornii oraz w Teksasie. Do tej pory najwyższy dzienny przyrost infekcji w USA był w stanie Nowy Jork, gdy 10 kwietnia stwierdzono 12.847 nowych przypadków.

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore w ciągu ostatniej doby w całych USA zanotowano ponad 1.100 nowych zgonów, tym samym liczba przypadków śmiertelnych od początku pandemii wynosi 131.362.

W najbliższym czasie moglibyśmy zaobserwować, że WTI ponownie spadnie poniżej 40 USD za baryłkę, zwłaszcza jeśli nadal będą się pojawiać obawy o wzrost liczby przypadków Covid-19 w Stanach Zjednoczonych - powiedział Warren Patterson, szef strategii towarowej w ING Bank NV w Singapurze.

kkr/ gor/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2782 4.3646
EUR 4.5631 4.6553
CHF 4.4338 4.5234
GBP 5.3842 5.493

Newsletter