Inne

Zakwity sinic w wodzie sprawiają, że we wtorek rano zamknięte jest nadal kąpielisko "Mała plaża" w Helu - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Kąpieli można zażywać przy wszystkich pozostałych nadmorskich plażach strzeżonych działających w Pomorskiem.

"Mała plaża" w Helu została zamknięta w poniedziałek. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował we wtorek na swojej stronie internetowej, że w przybrzeżnej wodzie obecne są nadal zakwity sinic i z tego powodu kąpielisko to jest nadal zamknięte.

GIS podał, że w Helu czynne są dwa inne strzeżone kąpieliska - "Na cyplu" oraz "Duża plaża".

Z danych zamieszczonych w serwisie Inspektoratu wynika, że kąpiel możliwa jest także w przybrzeżnych wodach we wszystkich innych - w sumie prawie 60 - strzeżonych kąpieliskach zorganizowanych nad Bałtykiem na terenie województwa pomorskiego.

Sanepid podkreśla, że stan wody w może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od wielu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

1 1 1 1

Źródło: