Inne

Wodę w Polsce będziemy zatrzymywać poprzez rozwój retencji, program obejmuje inwestycje począwszy od wielkich zbiorników wodnych po mikroretencję przydomową - powiedział we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podczas drugiego dnia Szczytu Klimatycznego Togetair.

To bardzo kompleksowy obszar działań (rozwój retencji - PAP) w zakresie inwestycyjnym, od tych wielkich zbiorników, których w Polsce jest niewiele, aż po mikroretencję, czyli małe zbiorniki, sadzawki przydomowe, tak aby wody retencjonować jak najwięcej też w ramach gospodarstw domowych - powiedział minister.

Gróbarczyk podkreślił, że resort chce ponadto realizować plany poprawiające retencję naturalną, taką jak rozlewiska wodne.

Minister zapewnił, że w polskich domach nie zabraknie wody w kranie.

Ale to, jaka ta woda będzie i ile jej będzie w naszych domach, zależy nie tylko i wyłącznie od nas, ale i również od tego, co zrobimy w zakresie gospodarki wodnej, aby jej zatrzymać jak najwięcej - dodał.

Pod koniec kwietnia tego roku minister Gróbarczyk zapowiedział, że na program rozwoju retencji wydane zostanie w ciągu siedmiu lat 10 mld zł, dzięki czemu podniesiony zostanie do 15 proc. poziom retencjonowania wody w Polsce z 6,5 proc. obecnie.

Rozpoczęty w poniedziałek Szczyt Klimatyczny Togetair, który został zorganizowany przez Fundację Czyste Powietrze potrwa do 24 czerwca.

pif/ amac/

+6 Klimat
Ciekawe, czy minister mówi na poważnie czy też jak zwykle propagandowo ? O pomysłach, projektach, przemyśleniach ministra można by napisać już książkę ale o tym co jest już realizowane wystarczy margines jednej ksrtki. 5 lat straconych a tu jeszcze 3 lata na obietnice i opowieści o kolejnych pomysłach. Panie ministrze zrób pan choć jedną rzecz od początku do końca. Na początek niech to będzie prom sf mf Gróbarczyk.
23 czerwiec 2020 : 15:11 Andy | Zgłoś
0 Woda
Zgadzam sie ze regulacja rzek i budowa zbiornikow retencyjnych to sa potrzebne inwestycje. Zamiast budowac zbedny kanalik suski prosze wydac te ogromne pieniadze na retencje. Powodzenia!
24 czerwiec 2020 : 07:35 Zdzislawa | Zgłoś
0 budować
Trzeba budować i kanał, i zbiorniki retencyjne. Jedno i drugie jest potrzebne.
24 czerwiec 2020 : 20:27 tyr | Zgłoś
-1 SUDS
Retencja wody mogłaby się zaczynać już od zielonych dachów oraz systemów melioracji zwanych z angielskiego SUDS - Sustainable Urban Drainage System. Tylko wtedy trzebaby jakiejkolwiek współpracy z samorządami, a z tym jest ciężko w wydaniu obecnej władzy.
24 czerwiec 2020 : 14:47 Yanush | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter