Inne

17 czerwca 1920 roku gen. Józef Leśniewski powołał do istnienia Szkołę Morską w Tczewie, inaugurując tym samym początek polskiego szkolnictwa morskiego. Dziś kontynuatorem jest Uniwersytet Morski w Gdyni, który w środę 17 bm. świętował 100 rocznicę tamtego wydarzenia.

Wczoraj na dziedzińcu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, przy ul. Morskiej 83, w obecności studentów, pracowników i absolwentów uroczyście podniesiono banderę i wkopano „kapsułę czasu” z listem dla przyszłych pokoleń.

- Mam nadzieję, że za sto lat, ci, którzy otworzą kapsułę czasu, dowiedzą się, jak żyliśmy dzisiaj i z jakimi wyzwaniami musieliśmy się zmierzyć. Chciałbym, aby ta idea była kontynuowana. To pomysł niosący dla przyszłych pokoleń przesłanie, taki wehikuł czasu – mówił JM rektor UMG prof. dr. hab. inż. Janusz Zarębski.

Po uroczystościach przed budynkiem głównym Uczelni rozpoczęło się posiedzenie Senatu UMG. Uczestniczyli w nim m.in. Janusz Zarębski - rektor UMG, prof. dr hab. Andrzej Grzelakowski - Kierownik Katedry Logistyki i Systemów Transportowych, Marek Gróbarczyk - minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Jacek Sasin - wicepremier i szef ministerstwa aktywów państwowych, Antoni Macierewicz - były szef MON, a także kpt. ż. w. inż. Zbigniew Sulatycki, niegdyś wiceminister transportu i gospodarki morskiej w rządzie Hanny Suchockiej, a obecnie przewodniczący Konwentu Morskiego. Podczas posiedzenia Senatu Uczelni kpt. Sulatycki odebrał nadany mu tytuł Doktora Honoris Causa, przyznawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury.

Kapitan Sulatycki ze wszechmiar zasługuje na to, aby w tak szczególnym dniu dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni uzyskać ten tytuł - mówił podczas wystąpienia prof. Andrzej Grzelakowski dodając, że jego działalność zawodowa i społeczna przełożyła się bezpośrednio na sferę rozwoju gospodarki morskiej, a także na stałą jej promocję w kraju, jak i za granicą.

Do Kapitana Sulatyckiego zwrócił się również premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez wicepremiera Jacka Sasina:

"Wielce Szanowny Panie Kapitanie, tak znamienity jubileusz to nie tylko okazja do w pełni uzasadnionego świętowania, to także chwila, w której z całą mocą skupiają się lata Pana bezcennej pracy i godnego podziwu poświęcenia dla innych ludzi i dla Polski (...).

Kiedy Pan Kapitan patrzy wstecz na pewno widzi rodzinną Skarżysko-Kamienną oraz Gdynię, miasto, z którym związał się Pan w sposób szczególny. Z pewnością widzi Pan swoich nauczycieli, inspiratorów, przyjaciół, a także tak liczne zastępy Pana wychowanków i naśladowców. Jestem jednak głęboko przekonany, że droga Pana Kapitana sięga o wiele głębiej. W jakim sensie, jej początek pozostaje nieuchwytny, gdyż stanowi ona część odwiecznej tradycji.

Tworzy Pan dziedzictwo, które wcześniej rozwijali oficerowie Polski morskiej. Myślę o Eugeniuszu Kwiatkowskim, którego inspirujące wizje i tytaniczny wysiłek pozwoliły w odrodzonej Polsce od zera budować politykę morską. Kontynuuje Pan również dzieło kapitana Mamerta Stankiewicza, wielkiego wychowawcy pokoleń polskich marynarzy, którzy wynieśli ojczystą banderę na wszystkie morza i oceany świata. Dołącza Pan do grona wspaniałych mężów, dzięki którym historia Polski stanowi swoistą odyseję wolności i niepodległości (...)."

Kapitan Zbigniew Sulatycki dziękując za przyznany mu tytuł, który, jak stwierdził, jest owocem wielu rozmaitych, wspólnych działań, nawiązał również do początków dziejów Polski morskiej, mówiąc o wielkich Polakach i budowie Portu w Gdyni.

Historia szkolnictwa morskiego w Polsce

Bogatą historię Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zapoczątkował podpisany 17 czerwca 1920 roku rozkaz gen. Józefa Leśniewskiego powołujący do istnienia Szkołę Morską. Jej założyciele uznali wtedy, że kształcenie oficerów marynarki handlowej musi odbywać się w trakcie rejsów pełnomorskich. 4 września 1921 podniesiono więc banderę na jednostce szkolnej Lwów, inaugurując jednocześnie działalność na dwóch wydziałach: Nawigacyjnym i Mechanicznym.

Dziewięć lat później, w 1930 roku przeniesiono Szkołę Morską z Tczewa do Gdyni. W tym czasie wymieniono także jednostkę szkolną Lwów na żaglowiec szkolny Dar Pomorza. Stopniowo tworzono też nowe wydziały, w tym Wydział Transportu i Administracji Morskiej. Później Wydział Nawigacyjny, Mechaniczny i Administracyjno-Gospodarczy.

W 1968 roku Szkołę Morską przekształcono w Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, poszerzono ofertę dydaktyczną, a później włączono do eksploatacji dwa nowe statki szkolne. W 1982 roku był to żaglowiec Dar Młodzieży, a w 2000 nowoczesny statek badawczo-szkoleniowy Horyzont II, zbudowany w Gdańskiej Stoczni Remontowej.

Od 2001 roku Uczelnia nosiła nazwę Akademia Morska w Gdyni, jednak od 1 września 2018 roku, rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uczelni została nadana nazwa Uniwersytet Morski. Zmiana ta była związana ze zdobyciem wymaganych uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora i spełnienia wymogów określających uniwersytety.

Uniwersytet Morski w Gdyni to obecnie największa w Polsce państwowa uczelnia wyższa kształcąca oficerów floty handlowej oraz kadry inżynierskie dla przemysłu morskiego. Przygotowuje studentów zgodnie z wytycznymi IMO i innych, międzynarodowych organizacji morskich do pracy u armatorów, głównie zagranicznych. Studenci zdobywają szlify morskie także na żaglowcu należącym do Uczelni, Darze Młodzieży i jak mówił w rozmowie z Portalem Morskim rektor UMG Janusz Zarębski, to doskonałe uzupełnienie wykładów i zajęć z wykorzystaniem najnowocześniejszych symulatorów.

AL, rel (Uniwersytet Morski w Gdyni)

Fot.: Sławomir Lewandowski

+1 Obciach
Niby piekna rocznica i wspaniala uroczystosc, ale fatalny dobor oficjalii jak np biskup Glodz. To co pokazalo Szklo Kontaktowe wczoraj to kompletna kompromitacja podpitego biskupa. Co tam w ogole robili szalony Antek, Jojo i Jacek Porazka? Wspolczuje wladzom i studentom mojej uczelni ze musieli ich goscic.
18 czerwiec 2020 : 07:05 Zdzicho | Zgłoś
+1 Odpowiedz imbecylowi
Człowieku nie masz pojęcia jakie bzdury pleciesz . Cienie nie zaprosili bo matołek jesteś i boli to bardzo
19 czerwiec 2020 : 10:16 Anna Maria | Zgłoś
-1 100 lecie Morskiej Uczelni
To piekna, okragla rocznica, jestem rowniez absolwentem wtedy WSM w Gdyni. Byc studentem wtedy to byl zaszczyt. Teraz piekna uroczystosc jubileuszowa, ktora zostala"upiększona" udzialem najwyzszych wladz rządu PiS, ale najgorsze było zaproszenie Antoniego Macierewicza, ktory nijak ma sie do gospodarki morskiej i szkolnictwa wyzszego. Zapunktowal tez Sasin i Duda. Mam pytanie do nich - gdzie jest polska bandera, statki i rozwoj polskich portow? Czyzby jedno przemowienie prezydenta Dudy zalatwilo sprawe na nastepne 100lecie?
Łaczę pozdrowienia Marek
18 czerwiec 2020 : 18:29 Marek Walenty | Zgłoś
-1 poza trybem
Obchody polityczne, zaproszeni pijaczkowie i inne menele rzadowe. Pozdrowienia dla absolwentow nie skazonych.
19 czerwiec 2020 : 11:30 absolwent | Zgłoś
0 Mechanik
Okropny obciach i wielki wstyd.Przykro patrzec na zaproszonych gosci Macierewicza,Sasina i biskupa Glodziia. Ktorzy nie maja nic wspolnego z morzem i Szkola Morska To wielki dyshonor dla wszyskich absolwentow ktorych serdecznie pozdrawiam. Zdzislaw mechanik
19 czerwiec 2020 : 15:22 Zdzisiek | Zgłoś
+1 Eng
Gratuluje, byla moja Alma Mater WSM Gdynia Wydzial Mechaniczny. Wspaniala tradycja, wspaniala uczelnia, wspaniali wykladowcy.
Szkoda ze uroczystosc zasmiecona klecha pijakiem Glodziem i politykami klamcami z PiSu.
21 sierpień 2020 : 06:44 Jacek Zebrowski | Zgłoś
0 inz, nawigator
Poprzednie komentarze są bardzo krzywdzące w stosunku do zaproszonych gości. A byli to goście dostojni w obecnej sytuacji politycznej od których równiez wiele zalezy. Nie trzymajmy się starych wzorców często bardzo szkodliwych. Idzmy z postępem. Pamiętajmy o patriotyżmie pracowników załóg morskich, którzy zostali wychowani w tejże Szkole Morskiej w duchu patriotyzmu i solidności zawodowej.
Trudno odmówić zaproszonym gościom patriotyzmu. Bądżmy wyrozumiali w stosunku do słabości ludzkich albowiem nikt nie jest doskonały. Zycze jednak wszystkim dobrego samopoczucia.
07 listopad 2020 : 21:22 Tadeusz Kowalski | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9797 4.0601
EUR 4.236 4.3216
CHF 4.3623 4.4505
GBP 4.9567 5.0569

Newsletter