Inne

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw wahają się - od spadków do wzrostów. Inwestorzy obawiają się, że druga fala epidemii koronawirusa zagrozi ożywieniu popytu na surowce - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 37,16 USD, po zwyżce o 0,05 proc. i po spadku wcześniej nawet o 1 proc.

Ropa Brent w dostawach na VIII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 39,76 USD za baryłkę, wyżej o 0,10 proc.

Na rynkach nastroje są nerwowe po stwierdzeniu w Chinach nowych przypadków zakażenia koronawirusem i nagłym wzroście infekcji w wielu amerykańskich stanach, m.in. w Arizonie i na Florydzie. Inwestorzy obawiają się, że najgorsze jeśli chodzi o pandemię kornawirusa, dopiero nadejdzie.

Tymczasem kraje OPEC+ realizują przyjęte wcześniej ustalenia o niższych dostawach ropy z krajów sojuszu - o ok. 10 proc. globalnie podaży. Arabia Saudyjska obniżyła swoje dostawy terminowe ropy dla niektórych azjatyckich rafinerii o nawet 40 proc., a Irak zapowiedział, że dokona większych cięć produkcji.

Tymczasem amerykańska Rezerwa Federalna uruchomiła rejestrację dla banków w zapowiadanym programie pożyczkowym o wartości 600 mld USD dla małych i średnich firm, co ma wesprzeć amerykańską gospodarkę.

Ceny ropy naftowej na giełdach paliw mają szansę na wzrosty, jeśli ożywienie w globalnej gospodarce utrzyma się na właściwym poziomie, a produkcja surowca nie będzie podwyższana - ocenia Jeffrey Halley, starszy analityk rynku dla Azji i Pacyfiku w Oanda.

Jednak jeśli dojdzie do nakładania blokad w gospodarkach Chin i USA na dużą skalę z powodu epidemii kornawiusa to będzie dla rynków ropy ryzyko dla spadków cen - dodaje.

Cena ropy WTI na NYMEX wzrosła od początku czerwca o ok. 4 proc., po wzroście w maju aż o 88 proc.

aj/ ana/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2529 4.3389
EUR 4.5575 4.6495
CHF 4.4327 4.5223
GBP 5.3466 5.4546

Newsletter