Inne

Wywiad z Prodziekanem ds. kształcenia i studenckich Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej komandorem por. dr inż. Piotrem Bekierem.

W krótkich, żołnierskich słowach. Czy obecna pandemia wpływa jakoś na proces naboru nowych studentów?

Widzę, że przechodzi Pan od razu do rzeczy. I tak i nie. Akademia Marynarki Wojennej funkcjonuje nadal – pamiętajmy bowiem, że jest to również jednostka wojskowa i jako taka musi funkcjonować w każdych warunkach. Jednak – co zrozumiałe - obecna sytuacja spowodowała pewne konieczne zmiany w procesie rekrutacji. M.in. przedłużono rekrutację na studia wojskowe do 30 czerwca; rekrutacja na studia cywilne również będzie wydłużana w miarę potrzeb, zaś sama rejestracja na studia odbywa się w 100 % zdalnie. Nawet dokumenty po zakwalifikowaniu się na studia można dostarczyć za pośrednictwem poczty.

Jednak czy obecna sytuacja na świecie nie powoduje mniejszego zainteresowania studiami morskimi, np. na kierunku nawigacja? W końcu to właśnie przepływ ludzi i towarów cierpi najbardziej i dużo słyszy się o załogach statków pozostających na morzu.

Nie zauważyliśmy takiego spadku wśród chętnych na studia. Kierunek nawigacja był i jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków w naszej Alma Mater. Nijako przy okazji chciałbym dodać, że od przyszłego roku akademickiego, wspólnie wraz z Wydziałem Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego otwieramy zupełnie nowy, unikatowy w skali kraju kierunek studiów - hydrografia morska przygotowujący absolwentów do ubiegana się o dyplom hydrografa morskiego kategorii B. Rekrutacja na ten kierunek studiów, jak na wszystkie pozostałe rusza już 1 czerwca. Wracając do nawigacji - to kierunek niewątpliwie przyszłościowy bez względu sytuację i przejściowe – podkreślam - kryzysy. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że droga morska była, jest i będzie główną arterią komunikacyjną transportu towarów na świecie bez względu na sytuację zewnętrzną – z jednego tylko prostego powodu – jej niewątpliwej ekonomiki. Wybór studiów, które na I stopniu trwają obecnie 4 lata daje absolwentom kierunku nawigacja szereg możliwości po zakończeniu obecnej sytuacji. Dodatkowo studia cywilne dają możliwość zarówno pracy na morzu, jak i na lądzie, np. w urzędach morskich oraz w firmach i instytucjach związanych z szeroko pojętą gospodarką morską. Nie należy bowiem utożsamiać studiów na kierunku nawigacja tylko i wyłącznie z pracą na morzu. Owszem – praca na morzu jest głównym kierunkiem zainteresowań absolwentów w aspekcie przyszłej pracy, ale nie można zapomnieć również o fakcie, że w ramach kierunku nawigacja oferujemy 3 specjalności do wyboru przez studentów, z których jedna – „hydrografia i systemy informacji przestrzennej” jest w głównej mierze związana z pracą na lądzie. Pozostałe dwie specjalności – „nawigacyjna obsługa sektora offshore” oraz „eksploatacja statku handlowego” – są specjalnościami ukierunkowanymi na przygotowanie przyszłych absolwentów do pracy na morzu. Studenci mają dostęp do stypendiów socjalnych oraz do tych za bardzo dobre wyniki w nauce - to łącznie prawie dwa tysiące zł miesięcznie. Ponadto, w toku studiów, realizują praktyki morskie, które również mogą być płatne.

Stypendia? Praktyki? Mógłby Pan Dziekan rozwinąć temat?

W przypadku studentów studiów cywilnych mogą się oni ubiegać o stypendium socjalne w wysokości od 700 do 1000 zł, stypendium rektora dla najlepszych studentów od 600 do 750 zł oraz inne dodatki. Więcej o tym znajdziecie Państwo na stronie Akademii: amw.gdynia.pl oraz Samorządu Studentów naszej Uczelni: samorząd.amw.gdynia.pl. Dodam jeszcze, że stypendium socjalne i rektora można pobierać w tym samym czasie. No i jest jeszcze możliwość realizacji części studiów zagranicą, np. w Chorwacji, z którą mamy podpisaną umowę w ramach programu wymiany studentów Erasmus+, gdzie dodatkowo student otrzymuje dofinasowanie ok. 500 euro miesięcznie. Wszystko to daje naszym studentom poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa finansowego, a jednocześnie pozwala poczuć przedsmak przyszłego zawodu.

Studia zagranicą? Co to za projekt Erasmus+ i kto może w nim brać udział?

Każdy student naszej uczelni może realizować jeden lub dwa semestry studiów zagranicą w uczelni partnerskiej w ramach europejskiego programu Erasmus+. Nasi studenci często wybierają uczelnię morską w Chorwacji, choć to nie jedyny wybór. Ogólnie, nasza uczelnia współpracuje z podmiotami w 16 krajach UE. Na czas pobytu zagranicą student otrzymuje środki na swoje utrzymanie z funduszy UE, które są naliczane w zależności od kosztów życia w danym kraju. Średnio to kwota ok. 500 euro na miesiąc która może być jeszcze zwiększona w przypadku studentów pobierających stypendia socjalne.

Brzmi interesująco. Jednak jak wygląda dokładnie studiowanie na kierunku nawigacja?

Studia na kierunku nawigacja ukierunkowane są na kształcenie specjalistów dla szeroko pojętej gospodarki morskiej. Studia te mają przygotować do pełnienia wachty morskiej na statkach handlowych w żegludze międzynarodowej oraz do pracy w administracji morskiej, m.in. do tworzenia systemów wspomagania prac kartograficznych i hydrograficznych oraz systemów informacji przestrzennej. Z kolei studia na kierunku hydrografia morska mają przygotować słuchaczy do wykonywania pomiarów hydrograficznych, zarówno na akwenach morskich jak i śródlądowych, na stanowisku hydrografa morskiego kategorii B oraz do działalności produkcyjnej w gospodarce morskiej. Zarówno studia na kierunku nawigacja, jak i studia na kierunku hydrografia morska są studiami o profilu praktycznym, dającymi konkretne wykształcenie i mówiąc kolokwialnie „zawód w ręku”. Absolwenci tych kierunków studiów nie muszą bać się o swoją przyszłość i karierę. Studia na obydwu tych kierunkach charakteryzują się również tym, że studenci oprócz programu studiów realizują również szkolenia wymagane Międzynarodową Konwencją o Wymaganiach w Zakresie Wyszkolenia Marynarzy, Wydawania Świadectw oraz Pełnienia Wacht – w skrócie tzw. Konwencją STCW, jak np. indywidualne techniki ratunkowe, kurs udzielania pierwszej pomocy medycznej, kurs przeciwpożarowy i inne. Jest więc i trochę przygody.

Czyli jak rozumiem absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy po studiach?

Naturalnie, choć zależy to od ich preferencji i mobilności. Wielu naszych absolwentów znalazło zatrudnienie w żegludze międzynarodowej, w urzędach morskich, w wojsku, w obsłudze portów, w handlu, w hydrografii morskiej, w planowaniu przestrzennym, czy też w produkcji i projektowaniu urządzeń na rzecz branży morskiej. Studenci cywilni mogą również po pierwszym semestrze przenosić się na studia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych, jeżeli zechcą tylko związać się z wojskiem. Mają również od dwóch lat możliwość realizacji przeszkolenia wojskowego w ramach programu Legii Akademickiej. To studia dla tych co chcą poznawać Świat i lubią wyzwania!

Ponoć nie samą nauką żyje student, co jeszcze oferuje uczelnia?

Akademia Marynarki Wojennej jest uczelnią publiczną. W związku z tym studiowanie na niej jest całkowicie bezpłatne. Mogę jeszcze dodać, że mamy naprawdę atrakcyjny system stypendialny, o którym mówiłem wcześniej. Dodatkowo każdy student ma prawo ubiegać się o miejsce w akademiku, w naprawdę bardzo przystępnej cenie. Zaś same akademiki znajdują się na terenie kampusu AMW. Więcej o tym znajdziecie Państwo na stronie Akademii: amw.gdynia.pl, Samorządu Studentów naszej Uczelni: samorząd.amw.gdynia.pl oraz stronie Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego: wniuo.amw.gdynia.pl.

Głośno było ostatnio w gdyńskich mediach o otwarciu Akademickiego Centrum Sportowego, mógłby Pan Dziekan nam coś o nim opowiedzieć?

Tak to prawda. Jesteśmy bardzo dumni z tej inwestycji. Studenci mają dzięki niej dostęp do nowoczesnego basenu, strefy cardio, dwóch hal sportowych, sali do walki w ręcz, siłowni, a nawet sauny. W dodatku zaraz naprzeciwko mieści się równie nowoczesna Biblioteka Główna AMW ze strefą chillout-u oraz komputerowymi stanowiskami do pracy. Dopełnieniem wszystkiego są 3 bary dostępne dla studentów.

Coś dla ciała i umysłu jak rozumiem, a jak wygląda kwestia dodatkowych aktywności na AMW?

To w ostatnich 3 latach chyba jeden z najmocniejszych elementów naszej uczelni. Mamy fantastycznie działające koła naukowe, w których studenci mogą poszerzać swoje zainteresowania, dobrze zorganizowany Samorząd Studentów, a dodatkowo wszyscy zainteresowani mogą uczestniczyć w projektach rozwoju kompetencji potrzebnych na rynku pracy POWER finansowanych przez Unię Europejską.

POWER? Czy to jakiś skrót?

Tak to, rozwinięcie to: PROGRAM OPERACYJNY WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ. Oznacza to – nie mniej, nie więcej – jak organizację dodatkowych zajęć, warsztatów, wizyt studyjnych i staży. Dzięki temu programowi chętni studenci mogą skorzystać z całkowicie darmowych dodatkowych zajęć m.in. z doradcą zawodowym, z zakresu przedsiębiorczości, negocjacji w środowisku wielokulturowym czy zarządzania stresem. Wszystkie szkolenia są certyfikowane i mają rozwijać tzw. zdolności miękkie, aby wspomóc wejście przyszłych absolwentów na rynek pracy. Tylko w dwóch ostatnich latach uczelnia wygrała 3 takie projekty o łącznej kwocie przekraczającej 16 mln zł! Będą realizowane przez kolejne 4 lata, więc teraz jest najlepszy czas na wybór studiów na Akademii Marynarki Wojennej.

Dziękuje Panie Dziekanie. Gdzie potencjalni kandydaci znajdą więcej informacji na temat Państwa oferty dydaktycznej?

Wszystkie informacje znajdują się na stronie amw.gdynia.pl w zakładce „Dla kandydata”. Dodatkowo opis studiów, sylwetki absolwentów i inne bardziej szczegółowe informacje o studiach realizowanych na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego znaleźć można na naszej stronie: wniuo.amw.gdyna.pl w zakładce „Oferta kształcenia”. Można też bezpośrednio zwrócić się do Komisji Rekrutacyjnej przez maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Szczególnie serdecznie zapraszam chętnych do studiowania na nowym, podkreślam - jedynym takim w Polsce - kierunku studiów hydrografia morska. Również dziękuje za rozmowę i zapraszam na studia na AMW!

Poniżej na zdjęciu pierwszym od lewej, komandor por. dr inż. Piotr Bekier.

1 1 1 1

Newsletter