Inne

W wieku 96 lat zmarł - pierwszy Polak i trzeci żeglarz na świecie, który samotnie i bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Informację o jego śmierci przekazał prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

W dniu dzisiejszym odszedł od nas wybitny przemyślanin - Kapitan Henryk Jaskuła. Żegluj, kapitanie, po niebiańskich oceanach – napisał Bakun.

Jaskuła pobił także ówczesny rekord świata w długości samotnego przebywania na morzu. Tego wyczynu dokonał na jachcie Dar Przemyśla, którym 12 czerwca 1979 r. wyruszył w samotny rejs z portu w Gdyni. Wyprawa trwała 344 dni i zakończyła się 20 maja 1980 r.

Urodzonemu 22 października 1923 r. w Radziszowie pod Krakowem Jaskule zabrakło sześciu dni, aby móc obchodzić 40. rocznicę zakończenia rejsu. Z okazji tego jubileuszu już w lutym radni Przemyśla zdecydowali, że 2020 r. będzie w tym mieście rokiem kapitana Henryka Jaskuły. Od kwietnia 2008 r. słynny żeglarz jest też honorowym obywatelem Przemyśla.

Fot.: Wikipedia

+7 Na wieczna wachte
Pamietam ten okres z AKM WSM. Jaskula cumowal u nas jak szykowal jacht to wyczynu. Niesamowite ze drewniany jacht tak dobrze sie spisal. Jaskula dobrze sie znal ze Szpetulskim, ktory mu pomagal jak mogl. Teraz obaj moga zeglowac po niebianskich oceanach. Niech spoczywaja w spokoju! Kondolencje dla bliskich. Navigare necesse est ...
15 maj 2020 : 12:31 Zbynek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter