Inne

Awatar wykładowcy i wirtualna obecność studentów w sali wykładowej to pomysł jednego z naukowców z Akademii Morskiej w Szczecinie na urozmaicenie zajęć w czasie epidemii. Zajmujący się technologią VR mgr inż. Bartosz Muczyński nie wyklucza, że studenci ponownie zasiądą w wirtualnej sali.

Chodziło o to, aby studentom kierunku informatyka z przedmiotu Tworzenie gier i symulatorów nie tylko opowiedzieć o technologii wirtualnej rzeczywistości, ale też zaprezentować, jakie daje możliwości i w jaki sposób można ją wykorzystać - powiedział PAP mgr inż. Bartosz Muczyński z Katedry Symulacji Morskich Akademii Morskiej w Szczecinie. Dodał, że taka forma bardzo dobrze sprawdziła się podczas wykładu, zastępując prowadzony co tydzień ze studentami webinar.

Wskazał, że w zwykłych warunkach studenci w laboratorium VR Akademii Morskiej skorzystaliby z gogli wirtualnej rzeczywistości, ale w przypadku zajęć zdalnych konieczne było zaproponowanie innej formy.

Studenci korzystali na swoich komputerach z aplikacji Engage, dzięki ktorej "weszli" do sali wykładowej. Tam czekał na nich wykładowca: gogle i kontrolery VR pozwoliły na odwzorowanie jego ruchów i gestykulacji na modelu 3D.

"Aplikacja pozwoliła na wgranie własnego zdjęcia, na którego podstawie tworzona jest tekstura twarzy, więc mój awatar miał pewne podobieństwo do tego, jak rzeczywiście wyglądam. Część studentów też skorzystała z tej możliwości, co w pewien sposób bardziej urealniło to doświadczenie" - powiedział Muczyński.

Wykładowca zaznaczył, że obecna sytuacja i konieczność prowadzenia zajęć online motywuje do ich uatrakcyjniania. Nie wyklucza przeprowadzenia kolejnych zajęć w tej formie. Jak wskazał, obecnie zbiera od studentów opinie na temat zajęć - większość osób oceniła je pozytywnie.

Studenci mówili, że to rzeczywiście coś ciekawszego niż zwykłe zajęcia i że ten poruszający się, gestykulujący awatar przemawia do nich i w jakiś sposób skłania do większego skupienia uwagi. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie do prowadzenia każdego typu zajęć - zaznaczył naukowiec.

Zgodnie z zarządzeniem rektora Akademii Morskiej w Szczecinie zajęcia dydaktyczne w tradycyjnej formie zostały zawieszone do 30 kwietnia br. Kształcenie będzie się odbywać zdalnie.

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter