Inne

JFD (James Fisher Defence), jeden z liderów rynku nurkowania komercyjnego i ratownictwa podwodnego, dostarczający innowacyjne rozwiązania techniczne i usługi, będący częścią James Fisher & Sons plc, zajmie się produkcją nowych respiratorów. Mają pomóc szpitalom i domom opieki w walce z pandemią koronawirusa.

Firma opracowała system respiratora InVicto™, przeprowadzając szeroko zakrojone testy w swoich laboratoriach. Sprzęt jest gotowy do wprowadzenia do produkcji na większą skalę i globalnej dystrybucji. InVicto™ to bezpieczny, wydajny, wysoce elastyczny i modułowy respirator, którego szybkie wyprodukowanie może pomóc wielu szpitalom i placówkom opieki na całym świecie. Podstawowa konstrukcja respiratora, na której opiera się InVicto™, została zatwierdzona i jest z powodzeniem stosowana od wielu lat w szpitalach na całym świecie do leczenia krytycznie chorych pacjentów (np. z rozległymi oparzeniami lub poważnymi urazami).

JFD zaprojektowała system ze szczególnym naciskiem na zmniejszenie zużycia O2. Firma wykorzystała swoje doświadczenie w zakresie systemów odzyskiwania gazów oddechowych dla przemysłu nurkowego. InVicto™ zużywa do 90% mniej O2 niż inne respiratory dostępne na rynku. Ze względu na wyjątkowy popyt i wyzwania logistyczne związane z podażą, spowodowane początkiem pandemii COVID, JFD uznało, że O2 może stać się coraz bardziej ograniczonym w dostępności zasobem, spośród dostarczanych na dużą skalę. 

Sercem urządzenia InVicto™ jest solidna konstrukcja. Nie posiada żadnych części elektrycznych ani ruchomych i nie wymaga zewnętrznego zasilania. Jest lekki i zasilany gazem oddechowym. Zwiększa to jego niezawodność i oznacza, że może być szybko wdrożony tam, gdzie jest najbardziej potrzebny i używany w ciągłej, całodobowej pracy przez długi czas.

James Fisher and Sons plc to grupa o bardzo zdywersyfikowanej działalności. Korzenie ma w żegludze. Firma była jednym z najbogatszych w tradycje armatorów brytyjskich. Obecnie jednak ta sfera działalności została w grupie znacząco ograniczona. James Fisher jest operatorem 18 produktowców o nośności 3000 do 11 000 ton. Posiada także zaawansowany katamaran do obsługi morskich farm wiatrowych i branży offshore oil & gas.

James Fisher działa w branżach naftowo-gazowej (głównie offshore) oraz energii odnawialnej (także offshore), morskiej i żeglugowej, w portach i terminalach, w branży nuklearnej, obronnej (w tym - w marynarce wojennej), w transporcie i infrastrukturze oraz w budownictwie.

Dla przykładu firma z grupy - James Fisher Defence (JFD) jest operatorem systemu NATO Submarine Rescue System, czyli NATO-wskiego Systemu Ratownictwa Podwodnego, znanego m.in. z zastosowania na szwedzkim okręcie HSwMS Belos.

Jest to mobilny, skonteneryzowany system ratowniczy (ewakuacyjny) oraz służący udzielaniu pomocy załogom uszkodzonych okrętów podwodnych. System znajduje się na wyposażeniu marynarki wojennej od 2008 roku. Jest on dostosowany do przerzutu drogą powietrzną w dowolne miejsce na świecie, a składają się na niego m.in. autonomiczny ratowniczy pojazd podwodny, zdalnie sterowany interwencyjny pojazd podwodny, urządzenie do wodowania i podnoszenia pojazdu podwodnego z wody na pokład oraz skonteneryzowany zespół komór dekompresyjnych, który umożliwia transport poszkodowanych na okręt ratowniczy, jak również z okrętu do systemu komór leczniczych na lądzie.

Spółka James Fisher Defence, będąca producentem / integratorem systemu, odpowiada za jego utrzymanie w pełnej gotowości do działania w każdym regionie świata z upoważnienia brytyjskiego resortu obrony oraz w imieniu uczestników programu NSRS (m.in. Norwegii, Francji i Wielkiej Brytanii). Obecnie wdrożono już trzecią generację systemu o większej skuteczności - umożliwiającą szybsze rozpoczęcie akcji ratunkowej na uszkodzonym okręcie podwodnym. Na rozwiązaniach wykorzystanych w systemie oparty ma być polski system ratowania załóg okrętów podwodnych, opracowywany obecnie we współpracy z firmą James Fisher Defence w ramach projektu budowy okrętu "Ratownik".

AL, rel (JFD), PBS

Fot.: JFD

0 zapytam
Czyli to jednak prawda co mówią.Żeby korzystać z respiratora trzeba mieć zdrowie nurka?
09 kwiecień 2020 : 21:35 Walenty | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2426 4.3284
EUR 4.5545 4.6465
CHF 4.4182 4.5074
GBP 5.3086 5.4158

Newsletter