Inne

Jak urozmaicić sobie przymusowy pobyt w domu, a zarazem doświadczyć odrobinę żeglarskich emocji? Rozwiązaniem jest największy symulator żeglarstwa .

Światowa pandemia koronawirusa COVID-19 sparaliżowała wszystkie dziedziny życia. Konieczność pracy z domu, przymusowe kwarantanny, odwołane treningi, zgrupowania i regaty, a nawet zakaz żeglowania rekreacyjnego, który wprowadzono we Francji spowodowały, że nie można przygotowywać do nadchodzącego sezonu żeglarskiego. Jest jednak sposób, żeby bez wychodzenia z domu nie tylko pościgać się z rywalami z całego świata, ale nawet powalczyć o e-mistrzostwo świata federacji World Sailing. Jest nim Virtual Regatta.

Jest to największy tego typu symulator żeglarstwa na świecie, z którego korzystają setki tysięcy zawodników. W Virtual Regatta dostępne są dwa tryby – pierwszą jest inshore, w których uczestnik ściga się w krótkodystansowych regatach pomiędzy bojami, zmieniając kurs, stawiając żagle. Zawody nie są oderwane od rzeczywistości – pływa się w popularnych miejscach, np. Kilonii, a do dyspozycji są istniejące klasy żeglarskie – Star czy 49er.

Drugim trybem jest offshore, w którym bierze się udział w wielkich imprezach oceanicznych. Tu możliwości jest też dużo – za przyznane z początku wirtualne pieniądze można przemalować jednostkę oraz ją doposażyć np. w foile czy żagle sztormowe. Regat w których można popłynąć jest też niemało, a niektóre cieszą się olbrzymią popularnością. Na przykład w tegorocznym Mini Transacie wzięło udział blisko 40 000 komputerowych graczy, a w ostatniej edycji Volvo Ocean Race ponad 100 000. Warto podkreślić, że wirtualne odpowiedniki słynnych imprez odbywają się równolegle do oryginałów. Zawodnicy chętnie biorą udział także w nieistniejących wyścigach – np. udział w rozpoczynającym się dzisiaj The Great Escape z La Rochelle we Francji do Curaçao na Karaibach zadeklarowało blisko 70 000 graczy, w tym profesjonalni żeglarze – Sam Davies, Armel Le Cléac’h, Boris Hermann i Jérémie Beyou.

Dodatkowym smaczkiem Virtual Regatta jest fakt, że jest to oficjalna platforma do rozgrywania e-mistrzostw świata federacji World Sailing oraz mistrzostw krajowych, m.in. w Wielkiej Brytanii i Niemczech. W inauguracyjnym 2018 roku swoich sił w zawodach spróbowało 170 000 graczy z 74 krajów, a finał odbył się podczas dorocznego kongresu World Sailing.

W Virtual Regatta można grać za darmo na przeglądarkach internetowych lub aplikacjach na urządzenia z systemem Android i iOS.

Strona Virtual Regatta

Jędrzej Szerle / żeglarski.info

Fot.: Virtual Regatta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter