Inne

Komisja Europejska opublikowała w środę unijne wytyczne dotyczące praw pasażerów UE. Mają zagwarantować, że w czasie epidemii koronawirusa przepisy pasażerskie nadal będą odpowiednio egzekwowane.

Komisja oświadczyła w środę, że chociaż kraje członkowskie wprowadziły różne ograniczenia w związku epidemią koronawirusa, w tym dotyczące podróżowania i kontroli granicznych, prawa pasażerów nadal powinny być chronione. Dlatego też wytyczne wyraźnie ustalają, kiedy pasażerowie mają prawo domagać się rekompensaty od przewoźnika.

Z powodu pandemii koronawirusa zarówno pasażerowie, jak i przewoźnicy zmuszeni są borykać się z masowym odwoływaniem lub opóźnianiem podróży. Dlatego Komisja chce zapewnić ramy prawne odnośnie tego, jak przestrzegać praw pasażerów - powiedziała w środę komisarz UE ds. transportu Adina Valean.

Zgodnie z wytycznymi, jeśli podróż zostanie odwołana przez przewoźnika to musi on zapewnić wypłatę odszkodowania pasażerowi lub zmienić trasę jego podróży tak, żeby dotarł on do miejsca docelowego. Jednocześnie jednak KE podkreśla, że ponieważ obecna sytuacja jest "wyjątkowa", pasażer powinien mieć świadomość tego, że egzekwowanie niektórych przepisów może zostać przedłużone. I tak np. obowiązek wypłaty odkoszodowania przez linie lotnicze w ciągu dwóch tygodni może zostać tymczasowo zawieszony.

Natomiast w sytuacji, kiedy to pasażer zrezygnuje z podróży, wówczas prawo do odszkodowania zależy od rodzaju biletu, jaki wykupił; przewoźnik może również zaproponować mu zamiast pieniędzy voucher, do wykorzystania np. w późniejszym terminie.

Dzisiejsze wytyczne zapewnią potrzebną pewność prawną odnośnie tego jak stosować przepisy pasażerskie w UE. Będziemy jednak nadal monitorować sytuację i jeśli zajdzie taka konieczność, możemy podjąć dodatkowe kroki - dodała komisarz Valean.

Unijne wytyczne dotyczą podróży liniami lotniczymi, koleją, statkiem, autobusem lub autokarem oraz drogami morskimi i rzecznymi.

jowi/ malk/

0 nieco statystyki
Z raportu WHO(ŚWIATOWA ORGANIZACJA ZDROWIA) situation report 58 z dn.18.03.2020 wynika że tam gdzie ludzie zwykli jeszcze jadać palcami rąk ze wspólnej michy,African Region, zainfekowanych jest 233 osoby(w czasie ostatniej doby przybyło 42 os.)zmarło 4 osoby(w czasie ostatniej doby zero).Tam gdzie ludzie jedzą łyżką,nożem i widelcem,European Region,zainfekowanych jest 74760 osób(w czasie ostatniej doby przybyło 10911 osób),zmarło 3352 osoby(w czasie ostatniej doby 604 osoby.)
19 marzec 2020 : 09:39 Walenty | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter