Inne

Port Szczecin-Świnoujście przekaże milion złotych dla szczecińskiej służby zdrowia – poinformował we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Jak podał na Twitterze szef MGMiŻŚ, pieniądze zostaną przekazane na walkę z epidemią koronawirusa. „Trzymajmy się i #zostanwdomu” – zaapelował minister we wpisie.

Formalne decyzje związane z przekazaniem pieniędzy na rzecz szczecińskich szpitali mają być podjęte w środę – przekazała PAP rzeczniczka Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Monika Woźniak-Lewandowska.

Pieniądze zostaną przekazane na zakup sprzętu niezbędnego do funkcjonowania placówek; trafią najprawdopodobniej do dwóch szczecińskich szpitali.

W związku z sytuacją epidemiologiczną, trzy szpitale w Szczecinie wystosowały prośby o wsparcie finansowe. O datki zaapelował szpital wojewódzki, obecnie przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny, gdzie hospitalizowani są pacjenci ze zdiagnozowanym koronawirusem.

Szpital posiada ponad 900 łóżek i najwspanialszy na świecie zespół, który z wielką determinacją i oddaniem realizuje misję opieki nad pacjentami województwa zachodniopomorskiego. W konfrontacji z dużą liczbą zakażonych pacjentów, których spodziewany się w najbliższym czasie, te dwa gigantyczne filary mogą okazać się niewystarczające. Potrzebujemy dużo materiałów, środków i sprzętu – przekazał we wtorek rzecznik placówki Mateusz Iżakowski. Dodał, że otrzymane pieniądze pozwoliłyby na zakup m.in. respiratorów, kardiomonitorów, materaców przeciwodleżynowych i urządzeń do dezynfekcji powietrza.

Wsparcia potrzebują także dwa szpitale kliniczne Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Szpital pracuje obecnie w szczególnych warunkach i to, co w normalnych warunkach byłoby zapasem na wiele, wiele tygodni czy miesięcy, może okazać się niewystarczające – wskazała w informacji prasowej rzeczniczka Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 w Szczecinie Bogna Bartkiewicz. W apelu dyrekcji podkreślono, że potrzebne są zarówno środki ochrony, zestawy do prowadzenia pacjentów w intensywnej terapii, ale też – z uwagi na wprowadzony w szpitalu zakaz odwiedzin – drobne zestawy produktów dla pacjentów.

Z podobną prośbą o darowizny zwróciła się do instytucji oferujących pomoc dyrekcja szczecińskiego szpitala klinicznego nr 1.

autorka: Elżbieta Bielecka

+4 ŻENADA - a może zadbacie też o najemców pomieszczeń ?
Port Szczecin przekazuje milion pln na służbę zdrowia a nie potrafi za kilkaset złotych zakupić płynów dezynfekujących do toalet użytkowanych przez najemców biur. Byłem wczoraj z dokumentami w budynku biurowym przy ulicy Hryniewieckiego 1 a tam ani w toalecie ani przy wejściach nie było żadnego płynu do dezynfekcji rąk. Przewijają się tam przeróżni ludzie, kurierzy, kierowcy z międzynarodowych firm transportowych, pracownicy którzy po statkach chodzą - wszyscy oni są w podwyższonej grupie ryzyka z uwagi na swoja pracę. A co na to Port Szczecin ?
17 marzec 2020 : 19:49 Spedytor | Zgłoś
-2 A które działanie jest ...
POLITYCZNE?
17 marzec 2020 : 20:41 x | Zgłoś
+1 Port
Pan minister raczył podać nieprawdziwą informację jakoby Szczecin i Świnoujście to jeden port. Oba porty dzieli odległość 70 kilometrów drogą wodną, a lądem ponad 100. To, że zarządza nimi jeden podmiot jest kuriozum , ale wcale nie oznacza, że Szczecin jest dzielnicą Świnoujścia lub odwrotnie. Minister od gospodarki morskiej powinien o tym wiedzieć. Faktem jest, że w trakcie gospodarskich wizyt bywało, że wysocy urzędnicy państwa mając godzinną przerwę w obradach portowych konferencji, mieli ochotę na kąpiel w Bałtyku wprawiając gospodarzy w zakłopotanie.
18 marzec 2020 : 13:16 Andy | Zgłoś
-2 Andy, nie mieszaj ludziom w głowach
Jeden zarząd dla portów Szczecin i Świnoujście to nie jest żadne kuriozum a odległość 70 kilometrów nie jest żadną przeszkodą. Przestań mącić w głowach. Zarząd portów jedynie zarządza terenami i majątkiem, które są własnością państwową, ale nie prowadzi na tych terenach działalności komercyjnej. Jeden zarząd może być i dla pięciu portów, ważne żeby zarządzanie było sprawne i skuteczne. Dlaczego nie ? Przecież 2500 dworców kolejowych w Polsce jest oddalonych od siebie nawet o kilkaset kilometrów a zarząd też mają jeden :).
18 marzec 2020 : 17:59 Gdyniak | Zgłoś
0 Gdzie te porty
Gdyniak. Nie zrozumiałeś tematu. Szczecin i Świnoujście to dwa różne porty zarządzane przez jeden zarząd , to fakt. Kuriozum dlatego, że jest to jedyny spośród 4 przypadków w Europie, gdzie wspólny zarząd nad dwoma odległymi portami ustawą ustanowiły władze państwa. W ostatnich 50 latach powołano tylko 1 wspólny zarząd dla dwóch odległych portów . To Kopenchaga i Malmo, ale decyzję podjęły samorządy tych miast i to one decydują o tym kto portami zarządza (rada nadzorcza i zarząd). Różnica ogromna. W ZMPSIŚ udział miast jest na śladowym poziomie 0,36%. O wszystkim decydują ludzie partii sprawującej władzę w kraju, a ta dość często się zmienia. Idiotyczne pomysły szczecińskich polityków zbyt często godzą w rozwój gospodarki morskiej w Świnoujściu. Przykładów aż nadto dostępnych na tym portalu.
18 marzec 2020 : 20:35 Andy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4256 4.515
EUR 4.6044 4.6974
CHF 4.4008 4.4898
GBP 5.4173 5.5267

Newsletter