Inne

2 marca rozpoczną się prace remontowe na moście obrotowym nad Kanałem Łuczańskim w Giżycku - poinformował PAP w piątek dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Grzegorz Moszczyński. Jeśli pogoda będzie sprzyjać, zakończenie prac zaplanowano na 28 kwietnia, tuż przed otwarciem sezonu żeglarskiego.

Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Giżycku Grzegorz Moszczyński poinformował, że w związku z remontem most będzie zamknięty dla ruchu kołowego i pieszego. Prace będą polegały na demontażu drewnianej nawierzchni mostu i elementów drewnianych. Pozostanie stalowa konstrukcja, która będzie oczyszczona i pomalowana antykorozyjną farbą. Na tak przygotowaną konstrukcję nałożone zostaną ponownie elementy drewniane mostu.

Oprócz mostu, remont czeka też sterówkę, która zostanie zdemontowana i odtworzona. Prace będzie nadzorował konserwator zabytków.

Chcemy zakończyć remont do 28 kwietnia, tak by most zaczął działać przed otwarciem sezonu żeglarskiego 1 maja. Służby drogowe na czas prac budowlanych zorganizowały objazdy - podał dyr. Moszczyński.

Remont jest możliwy dzięki dofinansowaniu z funduszu dróg samorządowych. Koszt prac remontowych mostu i sterówki wynosi 350 tys zł.

Most obrotowy to charakterystyczna dla Giżycka budowla. XIX-wieczny zabytek znajduje się na kanale Łuczańskim, łączącym jeziora Niegocin i Kisajno. Ówcześni inżynierowie skonstruowali ponad 20-metrowej długości i 8-metrowej szerokości ruchome przęsło o oryginalnym sposobie zwodzenia w bok, a nie do góry, jak to się odbywało w tradycyjnych tego rodzaju konstrukcjach.

autor: Agnieszka Libudzka

1 1 1 1

Źródło: