Inne

Urząd Morski w Słupsku ma trzy oferty w przetargu na przebudowę systemu umocnień brzegowych na wysokości Mielna (Zachodniopomorskie). Zaproponowane ceny wahają się od prawie 40 mln zł do ponad 56 mln zł. Zamawiający na inwestycję zamierza przeznaczyć ponad 46,5 mln zł. 

Do środy rano zainteresowani realizacją przebudowy systemu umocnień brzegowych na wysokości Mielna w formule "zaprojektuj i wybuduj” mieli czas na składanie ofert do Urzędu Morskiego w Słupsku. W terminie wpłynęły trzy.

Z informacji z otwarcia ofert opublikowanej na stronie internetowej słupskiego urzędu wynika, że w terminie złożyły je trzy podmioty.

Najniższą cenę, prawie 40 mln zł, zaproponowało konsorcjum trzech firm, którego liderem jest gdańska Korporacja Budowlana DORACO. Za ponad 40 mln zł inwestycję chce wykonać Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Hydrobud z Ustronia Morskiego. Natomiast ofertę na ponad 56 mln zł złożyła warszawska spółka Warbud.

Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia ponad 46,5 mln zł.

Termin otwarcia ofert był kilkakrotnie przekładany ze względu na pytania i uwagi wpływające od zainteresowanych przetargiem, a w konsekwencji także na konieczność dokonania sprostowań w pierwotnym ogłoszeniu o zamówieniu.

Po analizie ofert, które otwarto w środę, zamawiający wybierze wykonawcę, który kompleksowo zaprojektuje, wykona i odda do użytkowania wraz z wymaganym pozwoleniem konstrukcje ochronne brzegu morskiego na odcinku blisko 3 km oraz sztuczne zasilanie na odcinku ponad 300 m. Do 30 września 2022 r. roboty budowlane mają zostać zakończone.

W ramach inwestycji zmodernizowane zostaną trzy opaski brzegowe pomiędzy 299,4 a 300,4 km wybrzeża. Na odcinku ok. 450 m budowana będzie opaska brzegowa typu ciężkiego. Planuje się również remont 36 ostróg brzegowych. W rejonie istniejącej Promenady Przyjaźni w Mielnie realizowane będą prace refulacyjne, czyli poszerzające plażę.

Inwestycja ma zapewnić mieszkańcom i turystom korzystanie z szerokiej, piaszczystej, zadbanej i bezpieczniejszej plaży oraz promenady, a także ograniczyć negatywne skutki występowania ekstremalnych zjawisk meteorologicznych, w szczególności coraz silniejszych spiętrzeń sztormowych, związanych ze zmianami klimatu.

Urząd Morski w Słupsku na realizację zadania uzyskał 45,9 mln zł unijnego dofinansowania z NFOŚiGW w ramach działania "Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Umowa na dofinansowanie podpisana została 28 lutego 2018r.

Dopiero we wrześniu 2018 r. rozstrzygnięto ostatecznie, po dwukrotnych odwołaniach do Krajowej Izby odwoławczej, przetarg na wykonawcę dokumentacji planowanej inwestycji. Warszawska firma zobowiązała się wykonać zamówienie za prawie 583 tys. zł. Jak poinformowała PAP w październiku ubiegłego roku rzeczniczka słupskiego Urzędu Morskiego Anna Gliniecka-Woś wykonawca nie wywiązał się z terminu, miał blisko półroczne opóźnienie. Dokumentacja odebrana została w sierpniu 2019 r., w związku z czym wykonawcy naliczone zostały kary.

Inga Domurat 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3589 4.4469
EUR 4.6016 4.6946
CHF 4.4852 4.5758
GBP 5.4425 5.5525

Newsletter