Inne

To był bez wątpienia wielki, i w historii Daru Młodzieży, a nawet szerzej w historii biało-czerwonej bandery, wyjątkowy rejs. Trwał 313 dni, żaglowiec pozostawił za rufą 38 000 mil morskich, odwiedził 23 porty na 5 kontynentach, wszędzie promując wyjątkowy moment naszej historii – stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na kolejnych etapach rejsu przez pokład fregaty przeszło blisko tysiąc młodych ludzi – studentów, uczniów szkół morskich i laureatów ogólnopolskiego konkursu kwalifikacyjnego. Dla wielu było to pierwsze zetknięcie z oceaniczną żeglugą, specyficzną służbą na żaglowcu, egzotyką odległych portów.

Fotograficzne obrazy zarejestrowane podczas tej podróży oddają niepowtarzalny klimat tego rejsu. Codzienność służby, manewry do żagli, prace pokładowe, ale także morze i żagle z ich plastyczną różnorodnością. Opowieść o 10 miesiącach, zamknięta w 30 obrazach wybranych z tysięcy. Każdy kryje opowieść o wycinku tej historii, zapisanej przez uczestników wielkiej, wokółziemskiej podróży fregaty Dar Młodzieży.

Piotr Lewandowski – autor fotograficznej i filmowej kroniki Rejsu Niepodległości – jedna z zaledwie dwóch osób, które uczestniczyły w całym rejsie na pełnej wokółziemskiej trasie. Spędził na pokładzie ponad 10 miesięcy. Materiały zrealizowane podczas Rejsu Niepodległości wykorzystywane były w bieżących relacjach z podróży. Po jej zakończeniu posłużyły do wydania przez Uniwersytet Morski w Gdyni albumu z Rejsu oraz telewizyjnego filmu dokumentalnego.

Wernisaż wystawy, realizowanej w ramach projektu Legenda Morska Gdyni - czwartek 16 stycznia godz. 17.30 - Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego, Pl. Grunwaldzki 2.

O Rejsie Niepodległości można też przeczytać w kwietniowym wydaniu "Polski na Morzu". Uczestnicy wspominają w nim Rejs Niepodległości i mówią, dlaczego warto było wziąć w nim udział.

1 1 1 1