Inne

Z dniem 1 stycznia 2020 roku Urząd Morski w Słupsku przestanie funkcjonować. Jego obowiązki przekazane zostaną pod Urząd Morski w Gdyni i Szczecinie. Powodem likwidacji urzędu jest reforma administracji morskiej. Obecnie trwają prace przygotowawcze. Z reorganizacją i likwidacją słupskiego urzędu nie zgadzają się pracownicy i przedstawiciele zakładowych związków zawodowych, którzy już wystosowali w tej sprawie pismo do Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej.

Zgodnie z projektem rozporządzenia do którego dotarliśmy kompetencje Urzędu Morskiego w Słupsku, który obecnie zarządza terenem nadmorskim od Kołobrzegu po Łebę (od 175 km do 340 km brzegu morskieg0) rozdzielone zostaną zgodnie z granicami województw pomiędzy Urząd Morski w Szczecinie i Gdyni. Do Szczecina przejdą między innymi porty w Darłowskie i Kołobrzegu oraz przystanie w Jarosławcu i Chłopach. Do Gdyni mają trafić natomiast porty morskie w Ustce i Łebie oraz port w Rowach.

Michał Kania, rzecznik prasowy Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej potwierdził nam jedynie, że taka likwidacja jest planowana. - Mogę potwierdzić, że zapadnie taka decyzja. Obecnie przygotowywane są dokumenty i rozporządzenia w tej sprawie. Nie znam ich szczegółów. Reorganizacja związana jest z reformą administracji morskiej. Z informacji jakie posiadam zmiana wejdzie w życie w dniu 1 stycznia 2020 roku.

Jak udało się nam nieoficjalnie ustalić w Słupsku powstanie zamiejscowa delegatura Urzędu Morskiego w Gdyni. Wicedyrektor do spraw inspekcji Morskiej Maciej Jeleniewski został odwołany. Dyrektor urzędu Włodzimierz Kotuniak ma sprawować swoją funkcję do końca 2019 roku. Po nowym roku ma go zastąpić szef delegatury, którym wg naszej informacji zostanie Wojciech Grzymkowski, który obecnie kieruje Zarządem Portu Mrzeżyno.

Nie wiadomo na razie ilu pracowników Urzędu Morskiego w Słupsku otrzyma wypowiedzenie z pracy. Nieoficjalnie mówi się o 1/3 etatów. Na pewno zachowane zostaną struktury pracy w kapitanatach i bosmanatach portów oraz w służbach portowych i służbach związanych z ochroną brzegu morskiego.

Już teraz jednak pracownicy i przedstawiciele związków zawodowych walczą o zachowanie pracy. Po urzędzie krąży już petycja do podpisania przeciwko likwidacji urzędu. Również przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Oficerów i Marynarzy skierowali do ministra gospodarki morskiej protest przeciwko likwidacji i wniosek i zmianę decyzji.

- Tryb i sposób przeprowadzania tragicznej dla nas w skutkach decyzji jest nieakceptowalny i budzi nasz sprzeciw – czytamy w piśmie podpisanym przez Igora Strąka po przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Oficerów i Marynarzy Przedstawicielstwo Międzyzakładowe przy Urzędzie Morskim w Słupsku i Głównym Inspektoracie Rybołówstwa Morskiego w Słupsku – W imieniu pracowników i ich rodzin będziemy z pełną determinacją bronić naszego zakładu pracy. Zrobimy wszystko, aby nie została zaprzepaszczona nasza spuścizna, praca pokoleń wspaniałych ludzi. Prosimy o nieobarczanie nas odpowiedzialnością za błędne, jednostkowe decyzje i nie stosowanie odpowiedzialności zbiorowej wobec pracowników. Planowana likwidacja będzie skutkować znacznymi utrudnieniami w załatwianiu spraw przez interesantów, rybaków, marynarzy oraz wszystkich ludzi związanych z gospodarką morską.

Przyczyni się to również do dalszej degradacji naszego regionu.

Urząd Morski w Słupsku funkcjonuje od 65 lat. Zatrudnia około 300 osób. Głównym zadaniem urzędu morskiego jest załatwianie spraw z zakresu administracji rządowej związanych z korzystaniem z morza, w zakresie uregulowanym ustawami i umowami międzynarodowymi. Sprawy te obejmują przede wszystkim: nadzór nad bezpieczeństwem żeglugi i porządkiem portowo - żeglugowym wraz z zapewnieniem żeglowności dróg morskich i portów, nadzór nad ochroną środowiska morskiego, a także ochronę brzegu morskiego wykonywaną poprzez budowę, utrzymanie i ochronę umocnień brzegowych, wydm i zalesień ochronnych na brzegu morskim, oznakowanie nawigacyjne na drogach morskich, redach, kotwicowiskach, w portach i przystaniach morskich.

Hubert Bierndgarski

 
+7 Elbląg
I pomyśleć, że jeszcze niedawno to samo Ministerstwo chciało powołania czwartego Urzędu Morskiego w Elblągu...
13 listopad 2019 : 13:09 Komentator | Zgłoś
+21 Powinien być 1 Urząd Morski
Bardzo słuszna decyzja . Powinno się pójść jeszcze dalej i zostawić tylko 1 Urząd Morski z delegaturami zamiejscowymi.
Dzisiaj kiedy wszystkie 3 Urzędy są niezależne nierzadko dochodzi do sytuacji że np UM w Szczecinie ma inne wymogi i inną interpretację przepisów , a np UM w Gdyni inne . Każdy UM ma dzisiaj swoje jednostki pływające , swoją bazę oznakowania nawigacyjnego , itp . 1 UM z delegaturami mógłby funkcjonować taniej i efektywniej .
13 listopad 2019 : 13:13 petent UM | Zgłoś
+6 Gąbka
Problem jest w tym który z Urzędów ma zostać. Ten w Gdyni czy ten w Szczecinie.
13 listopad 2019 : 13:22 Baltazary | Zgłoś
+6 ......
Urzędy skarbowe tym najbardziej mają różne interpretacje przepisów, jeśli chodzi o opodatkowanie marynarzy. To urzędy skarbowe powinny zostać zlikwidowane ;-)
13 listopad 2019 : 15:47 Tom Markus | Zgłoś
-13 Bzdura
Typowo lewackie podejście.Niczym Trzaskowski który mówił ze po co nowe lotniska skoro w Berlinie jest nowo budowane.Porty się rozbudowują,coraz więcej statków zawija do naszych portów.Nie da się zlikwidować ot tak. Idąc tym tropem to po co np.wieże kontroli lotów na każdym lotnisku.Zróbmy jedna np.w Krakowie a wszystkie pozostałe zlikwidujmy..Co za brednie są tu wypisywane,brak POjęcia na tematy na których się nie znacie.
14 listopad 2019 : 07:44 Egon | Zgłoś
+4 redukcja
350 osob? to ilu pracownikow w Szczecinie i Gdyni?
13 listopad 2019 : 13:25 fotograf baltycki | Zgłoś
+1 ....
300 W sŁUPSKU ...
14 listopad 2019 : 08:57 JANOSIK | Zgłoś
+12 :)
Hubert, zalecam nieco dziennikarskiej higieny. Zmiana nie może wejść w życie 1 stycznia 2019 r. A zmiana jest pociesznie "przemyślana" jak wiele. Przyjemnie czyta się o słusznym proteście Pana Igora S. zainstalowanego w słupskim Urzędzie Morskim za słusznych czasów wszechpolaków przez własnego brata, posła, wiceszefa LPR z pominięciem jakichkolwiek przyzwoitych reguł obowiązujących w służbie cywilnej. Dostać robotę na Krzysia, a stracić cały urząd, fiufiu...
13 listopad 2019 : 14:11 Rumburak | Zgłoś
+2 mm
Z informacji jakie posiadam zmiana wejdzie w życie w dniu 1 stycznia 2019 roku. CUDA CUDA.
13 listopad 2019 : 18:26 mm | Zgłoś
+3 Urząd Morski
Flota pasażerski zarejestrowane na Gdynię rozpiepszyła nabrzeże północne w Łebie teraz Urząd Morski zrobił remont za 2 miliony i postawiła te same jednostki .To są właśnie żądy Urzędu i Kapitana portu .Zrobili sobie prywatny folwark za państwowe pieniądze. Trzeba tą sprawę przedstawić wyżej.
13 listopad 2019 : 19:33 Kapitanek | Zgłoś
+2 Urząd
Już dawno biznesy w Łebskim porcie powinny być zgłoszone do prokuratury
14 listopad 2019 : 10:10 J23 | Zgłoś
+1 Prawda
Nie tylko w Łebie !!!!!
14 listopad 2019 : 10:12 Kapitanek | Zgłoś
-2 Pan
Ludzie, czytać nie umiecie ?
Wyraźnie napisane "Z dniem 1 stycznia 2020" - co wy z tym 2019?

Powinien być jeden Urząd Morski - może być w Słupsku, Lepiej w Kołobrzegu.
pzdr
14 listopad 2019 : 10:40 Bal | Zgłoś
+1 Pan
Faktycznie taka zmiana jest kolejnym przykładem degradacji obszaru środkowopomorskiego.
Warto pamiętać kto był premierem, gdy likwidowano Woj. środkowopomorskie.
14 listopad 2019 : 10:47 Bal | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter