Inne

16 listopada reprezentacja Polski rozegra swoje przedostatnie spotkanie w eliminacjach do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Rywalem podopiecznych Jerzego Brzęczka będzie Izrael. Początek meczu w Jerozolimie o 20.45. Będzie to też pożegnalny mecz Łukasza Piszczka, który po ostatnim mundialu ogłosił zakończenie kariery reprezentacyjnej.

Biało-Czerwoni po październikowych zwycięstwach nad Łotwą i Macedonią zapewnili sobie trzeci z rzędu udział w wielkiej imprezie. Po raz czwarty z kolei zagrają natomiast na Euro. 

Walka o pierwsze miejsce 

Sprawą otwartą pozostaje jednak wciąż pierwsze miejsce w grupie eliminacyjnej. Na dwie kolejki przed końcem reprezentacja Polski jest liderem, ale ma tylko trzy punkty przewagi nad drugą Austrią. 

Wydaje się, że to Austriacy mają łatwiejszy terminarz. Najpierw zmierzą się bowiem u siebie z Macedonią Północną (również 16 listopada), a trzy dni później na wyjeździe zagrają z Łotwą. 

Biało-Czerwonych oprócz wspomnianej rywalizacji z Izraelem czeka jeszcze spotkanie ze Słowenią. Mecz zostanie rozegrany 19 listopada o godzinie 20.45 na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Oba listopadowe mecze mogą być dla Jerzego Brzęczka okazją do testów. Być może więc szansę dostaną piłkarze, którzy do tej pory grali mniej lub nie występowali w ogóle. 

Co słychać u rywali?

Reprezentacja Izraela wciąż ma matematyczne szanse na awans, ale musiałby wydarzyć się prawdziwy cud, by zespół prowadzony przez Andreasa Herzoga zagrał na Euro. W tym momencie nasi najbliżsi rywale mają na koncie 11 punktów. Dokładnie tyle samo co Macedonia Północna i Słowenia, ale aż pięć mniej od Austrii.

Tylko porażki Austrii z Macedonią i Łotwą, przy jednoczesnych zwycięstwach Izraela nad Polską i Macedonią, mogą (choć nie muszą), dać podopiecznym Herzoga awans. To jednak praktycznie niemożliwe.

Polska defensywa będzie musiała uważać zwłaszcza na Erana Zahaviego. Napastnik chińskiego Guangzhou R&F zdobył już 11 goli, co czyni go na ten moment najlepszym strzelcem eliminacji. 

Co więcej, Zahavi ma wsparcie w postaci Munasa Dabbura, aktualnie piłkarza hiszpańskiej Sevilli, którego jednak kojarzyć można przede wszystkim z licznie strzelanych bramek w barwach Red Bulla Salzburg. Dabbur błysnął zwłaszcza w ostatnim meczu z Łotwą, zdobywając dwa gole.

Euro 2020

Reprezentacja Polski myślami jest już z pewnością przy zaplanowanych na czerwiec i lipiec 2020 mistrzostwach Europy. W turnieju wezmą udział 24 drużyny, które będą rozgrywać spotkania w aż dwunastu państwach. To zupełna nowość. Wcześniej imprezy tej rangi zawsze były organizowane w jednym lub dwóch krajach.

Tak duża liczba państw organizujących Euro 2020 sprawiła, że nikt nie miał z urzędu gwarancji udziału w mistrzostwach. Cały turniej potrwa dokładnie miesiąc. Rozpocznie się 12 czerwca spotkaniem w Rzymie, zaś zakończy 12 lipca wielkim finałem na Wembley w Londynie.

Wyniki na żywo z ostatnich spotkań eliminacyjnych, a także samych mistrzostw Europy, będzie można śledzić oczywiście na portalu meczyki.pl 

1 1 1 1