Inne

Podobno Polak mądry po szkodzie. Żal nam pieniędzy na ubezpieczenie, a w przypadku nieszczęścia załamujemy ręce. Może to wynika z przeświadczenia, że tkwimy przeświadczeniu, że ktoś nas chce oszukać, że i tak nie dostaniemy pieniędzy z polisy lub nie w takiej wysokości, jak byśmy oczekiwali. Z drugiej strony i placówki edukacyjne i zakłady pracy w pewien sposób mobilizują do wykupywania obowiązkowych lub dodatkowy ubezpieczeń. Zmieniają się też przepisy i w przypadku różnych zdarzeń losowych niejako wymogiem przy uzyskaniu zapomogi staje się to, czy mamy polisę. Takie ograniczenia w jakiś sposób mobilizują do tego, by pomyśleć o tym, że coś może nam się stać, nasze mienie lub gospodarstwo mogą ucierpieć i może nie tak łatwo będzie przywrócić wszystko do porządku. Z tego myślenia właśnie bierze się to, że inwestujemy w ubezpieczenia.

  1. Jak znaleźć dobre ubezpieczenie?
  2. Dlaczego warto się ubezpieczać?
  3. Życie jest najważniejsze
  4. Idealna polisa

Jak znaleźć dobre ubezpieczenie?

Pisaliśmy już, że wiele osób obawia się tego, że pomimo płaconej składki w trudnej sytuacji nie otrzymają ubezpieczenia. I choć sytuacje bywają różne, to najlepsi ubezpieczyciele gwarantują przestrzeganie zapisów umowy oraz regulaminów. Właśnie z tymi dokumentami trzeba się zapoznać przed podpisaniem polisy. Szczegółowe wytyczne, tabele opłat oraz oczywiście wysokość odszkodowania nie należą do najłatwiejszej i do najprzyjemniejszej lektury, ale to właśnie od konkretnych warunków zależeć będzie i wysokość składki, która jest dla nas interesująca, gdy wybieramy ubezpieczenie, jak i suma odszkodowania wypłacana wtedy, gdy coś się stanie. Ten drugi element oczywiście jest ważny w przypadku różnych nieprzyjemnych zdarzeń. A ponieważ zdarza się to dość rzadko, to wiele osób zastanawia się, po co inwestować w polisy ubezpieczeniowe.

Dlaczego się ubezpieczać?

Coraz więcej Polaków świadomie wybiera ubezpieczenie. Analizujemy i porównujemy tabele z polisą oraz oczywiście patrzymy na różnego rodzaju wykluczenia. Także oferta ubezpieczycieli staje się coraz bardziej dostosowana do potrzeb współczesnych ludzi. Najwięcej Polaków decyduje się na ubezpieczenie domu lub mieszkania. Wynika ten trend przede wszystkim z tego, że w naszej sytuacji ekonomicznej taka inwestycja to wydatek życia. Poza tym większość nieruchomości jest kupowana na kredyt, a banki niejako wymuszają zakup ubezpieczenia, ponieważ w ten sposób chronią swój interes. Warto o tym pamiętać, bo w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia to kredytodawca będzie zabezpieczał swoje roszczenia z polisy, a my prawdopodobnie zostaniemy z niczym.

Życie jest najważniejsze

Choć uznajemy za oczywiste, że ubezpieczamy dom, mieszkanie, działkę, samochód a nawet smartfon, to warto pamiętać, że najważniejsza dla nas powinna być polisa na życie. To inwestycja, która może pomóc w wielu różnych sytuacjach i dlatego wybór odpowiedniej propozycji jest szczególnie istotny. Najczęściej ubezpieczenia na życie to umowy zawierane na kilka lat, co w praktyce pochłania dość duże sumy, ale jest również solidnym zabezpieczeniem na wypadek śmierci, kalectwa czy na przykład długotrwałej choroby lub niezdolności do pracy. Sam wybór ubezpieczyciela powinien być więc dokładnie przemyślany, a polisa dostosowana do potrzeb i możliwości, choć przecież w praktyce nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co może się stać i nikomu nie życzymy nieszczęścia. Ubezpieczyciele kuszą wieloma propozycjami i warto dokładnie przeanalizować oferty, a także skorzystać z funkcjonalnych porównywarek i kalkulatorów. One pomogą chociaż dokonać pierwszej selekcji.

Idealna polisa

Najchętniej chcielibyśmy płacić jak najniższe składki i mieć jak najwyższą ochronę. Choć to idealistyczne, to jednak zawsze warto szukać atrakcyjnych propozycji, ponieważ w praktyce okazuje się, że są ogromne różnice pomiędzy kolejnymi propozycjami ubezpieczycieli. Nie warto też przywiązywać się do jednej firmy tylko dlatego, że korzystamy z jej usług od lat i jesteśmy zadowoleni, bo może się okazać, że ktoś inny zaproponuje nam o wiele lepszą ofertę. Szczególnie że rynek ubezpieczeniowy bardzo dynamicznie się rozwija, a wymagania klientów też są coraz większe. Polisa na życie w pierwszej kolejności ma zagwarantować środki bliskim, gdy coś się nam stanie. Należy więc przy wyborze ubezpieczenia dokładnie przyjrzeć się zakresowi zobowiązań. Najczęściej o mówimy o odszkodowaniu na wypadek śmierci, choroby, kalectwa czy niezdolności do pracy, choć oczywiście pula możliwości może być dużo szersza. Przy okazji koniecznie trzeba zapoznać się z różnego rodzaju wykluczeniami. Każda z firm ma swoje wytyczne i dlatego zapoznanie się ze szczegółowymi warunkami jest konieczne. Z pewnością w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia nie będziemy zaskoczeni wytycznymi ubezpieczyciela. To właśnie regulaminy oraz szczegóły polisy powinny być tym kryterium, które sprawia, że wybieramy konkretny produkt a nie na przykład to, że od lat ubezpieczamy się w tym a nie w innym towarzystwie, mają akurat promocję czy też pracuje tam nasz znajomy.

1 1 1 1