Inne

Aż 600 uczniów pomorskich szkół weźmie udział w jesiennych rejsach Pomorze na Morze. Młodzież będzie pływać po Zatoce Gdańskiej między 16 a 20 września 2019 roku. Pierwsi na pokład Zawiszy Czarnego wsiedli uczniowie Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni, a po nich w 2-godzinny rejs popłynęła młodzież z Liceum Salezjańskiego w Rumi.

Akacja Pomorze na Morze, organizowana przez Pomorski Związek Żeglarski i Samorząd Województwa Pomorskiego, w tym roku odbywa się już po raz dwunasty. Po rejsie na Zatoce Gdańskiej uczniowie biorą udział w specjalnej lekcji samorządności, podczas której pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego rozmawiają z nimi o istocie funkcjonowania samorządu lokalnego.

Każdy jest załogantem

Plan akcji Pomorze na Morze zakłada, że w ciągu pięciu dni młodzież popłynie w 20 rejsach. Każdy z nich będzie trwał około dwóch godzin. Młodzież pozna słynny żaglowiec od środka, przyjrzy się pracy załogi i posmakuje uroków morskiej żeglugi. Przed pierwszym rejsem odbyły się odprawa i szkolenie. Jak zapowiedział kapitan Zawiszy Czarnego, na jachcie nie ma gości – każdy, kto płynie, staje się załogantem i czynnie uczestniczy we wszystkich pracach związanych z rejsem. Wszyscy uczniowie otrzymują certyfikat ukończenia rejsu na morzu.

W morskiej przygodzie biorą udział szkoły z całego województwa pomorskiego. Pływają uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej i licealiści, m.in. z Gdyni, Żukowa, Lęborka, Chmielna, Gdańska i Kartuz.

Rejsy to nie jedyna atrakcja dla młodzieży tego dnia. W Pomorskim Związku Żeglarskim odbywają się specjalne lekcje samorządności. Pracownicy urzędu marszałkowskiego przybliżają uczniom istotę działania samorządów, ich rolę oraz wyjaśniają za co odpowiedzialni są samorządowi włodarze.

Organizatorem akcji Pomorze na Morze jest Pomorski Związek Żeglarski przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Do tej pory w rejsach Pomorze na Morze wzięło udział około 5 tysięcy osób.

rel (Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego)

Fot.: Aleksandra Chalińska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5646 4.6568
EUR 4.6449 4.7387
CHF 4.8086 4.9058
GBP 5.5197 5.6313

Newsletter