Inne

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny apeluje o unikanie kontaktu z wodą z Wisły oraz wodami Zatoki Gdańskiej od Stogówi do Mikoszewa. Wykryto bowiem przekroczenie norm ilości bakterii Escherichia coli w próbce z kąpieliska na Stogach w Gdańsku - poinformowała we wtorek PAP zastępca PPWIS Anna Obuchowska. 

Jak przekazała Anna Obuchowska, w związku ze zrzutem ścieków do Wisły po awarii dwóch kolektorów odprowadzających nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka", w piątek pobrane zostały próbki wody z Zatoki Gdańskiej, z miejsc, w których zwykle organizowane są kąpieliska.

"Nieznaczne przekroczenie normy dla obecności bakterii Escherichia coli stwierdzono w próbce wody pobranej z miejsca, gdzie zwykle organizowane jest kąpielisko na Stogach (nr 26), wynoszące 1120 NPL/100 ml (norma 1000 NPL). Natomiast liczba bakterii z grupy Enterokoków w tej próbce odpowiada wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w miejscach, w których zwykle organizowane są kąpieliska" - zakomunikowała Obuchowska. "Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w związku z wynikami badań zaapelował o unikanie kontaktu z wodą z Wisły oraz wodami Zatoki Gdańskiej od miejscowości Stogi do miejscowości Mikoszewo w celach rekreacyjnych oraz socjalno–bytowych" - dodała.

Kolejne próbki wody do badań pobrane zostały we wtorek, w celu "dalszego obserwowania jakości wody w Zatoce, w rejonie od Stogów do Mikoszewa".

Do awarii jednego z kolektorów, przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", doszło we wtorek (27 sierpnia). Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak w środę (28 sierpnia) przestał funkcjonować. Wskutek awarii zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły - do rzeki trafiało 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

W sytuacji zagrożenia ekologicznego premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu. Instalacja, dzięki której ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są przepompowywane do oczyszczalni "Czajka" została uruchomiona w poniedziałek. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że w tym tygodniu instalacja ma osiągnąć 100-procentową sprawność.

Marcin Szywała

Komentarze   

0 Bakteria
Do nastepnego sezonu wszystko wroci do normy,chyba ze znowu cos spapraja w oczyszczalni!
11 wrzesień 2019 : 07:53 Stary kolejarz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 noooo
Tylko sinic będzie kilka razy więcej.
11 wrzesień 2019 : 20:01 Leon Zawodowiec Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 wiślana woda w ustach?
A co na to Green-pic? Jeszcze nie nadeszły wskazówki? A ta już dość znana krowo-feministka? Też nie wie, jak ma muczeć?
11 wrzesień 2019 : 09:01 M. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 czysta woda
polacy nic się nie stało szambo 12 miesięcy w zatoce będzie pływało
11 wrzesień 2019 : 11:15 piotr 7179 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Zatrucie Bałtyku ściekami.
Zatrucie Bałtyku ściekami jest tak duże że są obawy że wszystkie kąpieliska nad Bałtykiem będą zamknięte w przyszłym roku. Jest to opinia Danii, Szwecji, Litwy, Łotwy i Estonii. Temat został dzisiaj poruszony na konferencji w Tallinie.
11 wrzesień 2019 : 19:38 Robert 75 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: