Inne

Inicjatywa Trójmorza, bezpieczeństwo w branży morskiej, przemysł stoczniowy oraz wykorzystanie nowych technologii, to niektóre z tematów rozpoczynającego się w czwartek w Szczecinie 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego. 

Do stolicy Pomorza Zachodniego zjechali politycy odpowiedzialni za gospodarkę morską, transport, infrastrukturę i rozwój, a także szefowie firm i międzynarodowych organizacji skupiających branżę portową i stoczniową.

Pierwszego dnia uczestnicy Kongresu rozmawiać będą m.in. o inicjatywie Trójmorza, jako gospodarczym impulsie rozwoju Europy. Oprócz przedstawicieli branży wezmą w niej udział specjaliści zajmujący się Europą Środkową i Wschodnią.

Druga czwartkowa debata zatytułowana "Od konkurencji do synergii - wizje rozwoju branży morskiej" będzie okazją do przeanalizowania możliwej współpracy europejskich portów w świetle globalnych wyzwań. Kolejną będzie debata poświęcona bezpieczeństwie w branży morskiej.

W piątek uczestnicy Kongresu wezmą udział w dyskusjach w trzech panelach tematycznych: żegluga, porty i stocznie, innowacje oraz edukacja. Wśród poruszanych tematów będą kwestie paliw alternatywnych w transporcie morskim w świetle ograniczania emisji oraz przyszłości autonomicznych jednostek pływających. Planowane są także dyskusje poświęcone przemysłowi stoczniowemu, działalności portowej i branży konstrukcji stalowych.

Wpływ morza na polską i europejską gospodarkę omówiony będzie podczas rozmów o atrakcyjności inwestycyjnej regionu Morza Bałtyckiego oraz planowaniu przestrzennym w obszarach morskich.

Program tegorocznego kongresu obfituje w tematy związane z wykorzystaniem nowych technologii w gospodarce morskiej. Wydarzenie będzie okazją do rozmów z ekspertami zajmującymi m.in. 5G, sztuczną inteligencją, rzeczywistością wirtualną i nowoczesnymi technikami multimedialnymi wykorzystywanymi w szkoleniach załóg oraz edukacji studentów uczelni morskich.

Organizatorem Kongresu jest Fundacja Kongres Morski, która powołana została przez Polską Żeglugę Morską oraz Północną Izbę Gospodarczą. Drugim organizatorem jest Fundacja Pro Publico Mare. Patronami honorowymi imprezy są ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej i Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter