Inne

Co powiecie na niezapomniany rejs po Atlantyku liniowcem MS Piłsudski? Już 26 sierpnia w Gdyni zagości Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa". Dzięki zapierającej dech technologii Virtual Reality będzie można przenieść się na pokład liniowca MS Piłsudski, zanurzyć w pełen magicznych przeżyć świat eleganckich wnętrz i opowieści o statku, który był dumą międzywojennej Polski. Technologia pozwoli również udać się w podwodną misję na wrak Piłsudskiego, który spoczywa dzisiaj na dnie Morza Północnego.

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa" to stworzona przez Fundację Koncept Kultura oraz Biuro Programu „Niepodległa" przestrzeń, w której popularyzowana jest historia Polski za pomocą technologii Virtual Reality. W sferycznej kopule o średnicy 8 m i wysokości 4 m, wyposażonej w 15 obrotowych foteli z najnowszymi urządzeniami VR, widzowie zabierani są w wirtualny świat wydarzeń sprzed lat. Bezpłatne seanse: „MS Piłsudski – ukryta historia" oraz „Kartka z Powstania" odbywać się będą 26 – 31 sierpnia w godzinach 12.00-19.00 na placu Kaszubskim.

Niezwykły pokaz VR o najwspanialszym polskim transatlantyku rozpocznie się na dnie Morza Północnego, gdzie uczestnicy udadzą się z misją badawczą na wrak MS Piłsudski. Nieoczekiwanie przeniosą się w czasie o 100 lat w wygenerowany przez grafików świat 360°, w którym staną się uczestnikami wydarzeń z historii Polski. Będą świadkami utraty niepodległości oraz jej odzyskania, spotkają bohaterów sprzed lat: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Thomasa Woodrowa Wilsona. Odbędą niezapomniany rejs na wiernie odtworzonym na podstawie archiwalnych dokumentów pokładzie Piłsudskiego, gdzie witać ich będzie legendarny kapitan Mamert Stankiewicz, który zaprosi ich do zwiedzania pięknych i eleganckich wnętrz transatlantyku, wypełnionych polską sztuką i designem. Uczestnicy będą też świadkami wybuchu II wojny światowej i zatonięcia Piłsudskiego.

Wirtualna opowieść zakończy się w 2018 roku w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Tam, w otoczeniu gablot z oryginalnymi pamiątkami ze statku, widzowie uświadomią sobie, że byli uczestnikami niecodziennej, poruszającej lekcji historii, prowadzonej przez muzealnego nauczyciela.

Na bezpłatne pokazy zapraszają Muzeum Emigracji w Gdyni, Fundacja Koncept Kultura oraz Biuro Programu „Niepodległa". Aby mieć pewność, że nie zabraknie miejsc, lepiej dokonać rezerwacji pod adresem: www.konceptkultura.pl.
Uwaga! Seanse w technologii VR nie są zalecane dla dzieci poniżej 12 roku życia, osób cierpiących na epilepsję oraz kłopoty z błędnikiem.

Gdynia.pl / Marta Jaszczerska-Zawadzka

1 1 1 1