Inne

Dobiegły końca tegoroczne targi „Wiatr i Woda” w Gdyni, gdzie przez kilka dni w marinie można było podziwiać nowoczesne jachty różnych typów. W sobotę poznaliśmy też jednostki, które zostały w tym roku uhonorowane nagrodami prezydenta Gdyni „Yacht Design 2019”.

To prawdziwe święto dla fanów żeglarstwa, szczególnie tego w nieco bardziej luksusowej odsłonie – targi „Wiatr i Woda” to przegląd najnowszych jednostek i wszystkich branżowych nowości związanej z jachtami. Blisko 150 wystawców od czwartku prezentowało swoje produkty i rozwiązania, a wszystkie jachty biorące udział w targach można było podziwiać w gdyńskiej marinie.

- Zajmujemy praktycznie wszystko, co mamy do dyspozycji w gdyńskiej marinie. Około 100-120 łodzi co roku jest prezentowanych w Gdyni i tak jest też tym razem. To w większości premierowe jednostki – mówi Jacek Oryl, dyrektor targów „Wiatr i Woda”. - To wyjątkowa impreza, bo łódki są w naturalnym środowisku, na wodzie, klienci umawiają się na pływanie i w marinie jest cały czas ruch. Przyjeżdża tu wielu klientów z zagranicy, w tym roku dodatkowo mamy misję przyjazdową kontrahentów ze Stanów Zjednoczonych oraz kontrahentów i dziennikarzy z Chin oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich – wyjaśnia.

W sobotę na terenie targów gościła też przewodnicząca gdyńskiej Rady Miasta, Joanna Zielińska, która w imieniu prezydenta Wojciecha Szczurka wręczała nagrody tegorocznym laureatom „Yacht Design”. To nagroda prezydenta, która docenia najbardziej wyróżniające się jednostki. W tym roku wręczono trzy statuetki: za „Najładniejszy Jacht Żaglowy”, „Najładniejszy Jacht Motorowy” oraz specjalne wyróżnienie. O nagrodach zadecydowała komisja złożona z doświadczonych projektantów i konstruktorów.

- w kategorii jachtów żaglowych: Hanse 458 (Super Yachts) - „Za oryginalną współczesną stylistykę podporządkowaną funkcjonalności nautycznej”;

- w kategorii jachtów motorowych: Axopar 28 Cabin Brabus Line (S-Yachts) - „Za indywidualny styl i jakość wykończenia, za szczerą harmonię stylistyki i funkcjonalności”;

- wyróżnienie: Galeon 650 Fly (Galeon) - „Za wyjątkową jakość wykończenia i wykonania, podporządkowanych konsekwentnemu dążeniu do uzyskania jednolitego stylu. Prestiż pozbawiony wulgarności”.

- Mają być bardzo sprawne, ergonomiczne i ekonomiczne, ale mają też być ładne. O jednej z nagród powiedziano, że jacht jest elegancki i wykonany bez wulgaryzmu. Myślę, że to bardzo dobrze oddaje ideę Gdyni jako miasta. Staramy się, aby miasto było funkcjonalne, ale i zarazem piękne – podsumowuje Joanna Zielińska. - Wiele lat temu Targi Wiatr i Woda odbywały się w różnych miejscach wystawienniczych w Warszawie. Decyzja, która dziesięć lat temu sprawiła, że te targi pojawiły się u nas, w Gdyni była świetna. Nie ma lepszej możliwość do prezentacji jachtu niż na wodzie. Są różne jednostki, zarówno z poziomu najwyższych cen, jakie możemy sobie wyobrazić w naszym kraju, ale są też te dostępne dla wszystkich – dodaje przewodnicząca gdyńskiej Rady Miasta.

- Każda z tych jednostek ma jakieś specyficzne, wyjątkowe cechy – komentuje Jacek Oryl, dyrektor targów „Wiatr i Woda” w Gdyni. - Motorówka to dynamiczna, agresywna i dosyć kanciasta bryła, pojazd którym można pędzić. Wygrała motorówka z silnymi silnikami, którą można szaleć po wodzie. Jacht żaglowy to znakomity, morski jacht, bardzo prosty w formie, wygodny, komfortowy i jednocześnie szybki. No i wyróżnienie specjalne, superluksusowy jacht marki Galeon to właściwie pływający apartament czy wręcz pałac. Bardzo drogi, ale jakość wykończenia wnętrza powala. Wykończenie powstało pod Gdańskiem, w polskiej stoczni w Straszynie w standardzie takim, jakiego nie powstydziliby się szejkowie arabscy – argumentuje Jacek Oryl.

Na zakończenie Joanna Zielińska została uhonorowana okolicznościowym medalem przez redaktora naczelnego magazynu „Żagle”, który obchodzi 60. rocznicę swojego istnienia. To podziękowanie za działania wspierające żeglarstwo.

Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „Wiatr i Woda” odbywają się po raz 14. i są jedyną w Polsce imprezą, podczas której można na wodzie zobaczyć najpiękniejsze jachty żaglowe i motorowe, a także najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny.

Gdynia.pl / Kamil Złoch

1 1 1 1