Inne

O 13 nowych zbiorników ekspozycyjnych wzbogaci się Akwarium Gdyńskie. Rozbudowa obiektu ma się zakończyć pod koniec 2021 roku. Inwestycja będzie kosztować 16,5 milionów złotych, z czego 8,9 mln zł pochodzi z dotacji Unii Europejskiej.

Umowę ws. dofinansowania projektu ze środków unijnych podpisano w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku. "To projekt niezwykle interesujący nie tylko dla Gdyni, ale także dla Pomorza oraz całej Polski ze względu na ruch turystyczny" - powiedział marszałek pomorski Mieczysław Struk.

Dzięki realizacji tej inwestycji liczba odwiedzających Akwarium Gdyńskie ma osiągnąć rocznie pół miliona osób, obecnie frekwencja ta wynosi ok. 400 tys. gości. „Dla nas jest to olbrzymie przedsięwzięcie. Jego łączna kwota to w zasadzie suma naszych 10-letnich inwestycji. Te 13 nowych zbiorników będzie miało trzy razy więcej wody niż w tej chwili jest w całym obiekcie. Obecne zbiorniki mają łącznie ok. 150 tysięcy litrów wody. W nowych zmieści się natomiast 450 tys. litrów wody” – powiedział dziennikarzom kierownik Akwarium Gdyńskiego, Artur Krzyżak.

Trzy z planowanych zbiorników będą miały objętość ok. 120 tysięcy litrów wody, reszta będzie miała po kilkadziesiąt tysięcy litrów. „O skali tej rozbudowy niech świadczy też fakt, że dziś największy zbiornik w akwarium ma 10 tysięcy litrów wody” – objaśnił Krzyżak.

Podkreślił, że głównym celem rozbudowy akwarium będzie edukacja ekologiczna. „W zbiornikach będziemy prezentować zwierzęta od cieśnin bałtyckich przez Morze Północne do stref zimnych. W ten sposób będziemy chcieli pokazać, jak znaczący wpływ na bioróżnorodność ma spadek zasolenia oraz niska ilość świeżej wody wpadającej do Bałtyku. Morze Bałtyckie jako najmłodsze morze jest naprawdę wyjątkowe i wymaga znacznie więcej ochrony niż morza otwarte” - stwierdził szef Akwarium Gdyńskiego.

Nadmienił, że w nowych zbiornikach zwiedzający będą mogli obejrzeć m.in. rekiny pływające w Morzu Północnym. „Myślę, że oczkiem w głowie będzie też ekspozycja z ławicą, to zawsze robi potężne wrażenie na widzach” – zaznaczył.

Nowe zbiorniki ekspozycyjne powstaną w piwnicach Akwarium Gdyńskiego. „Będzie to wymagało sporego technicznego wysiłku. Po pierwsze musimy obniżyć podłogę w piwnicy o 80 centymetrów. Akwarium Gdyńskiego stoi na słupach, na sztucznym gruncie. I te słupy też musimy podciąć i wbić o 80 centymetrów głębiej” – wytłumaczył Krzyżak.

Akwarium Gdyńskie to placówka Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego w Gdyni. Można w nim obecnie podziwiać ponad 1600 zwierząt wodnych należących do około 200 gatunków z najróżniejszych zakątków kuli ziemskiej.

autor: Robert Pietrzak

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter