Inne

Rejs jednym z najstarszych jachtów w Polsce, widowiskowa parada żeglarska, uliczne granie dla patrona bulwaru Nadmorskiego czy akcje muzealne – to tylko niektóre wydarzenia gdyńskich obchodów Święta Morza, które 21 czerwca symbolicznie zainaugurowało złożenie wieńców na wodach Zatoki Gdańskiej. Był to hołd tym, co odeszli na wieczną wachtę. Święto Morza potrwa do niedzieli, 30 czerwca.

Ideą Święta Morza jest nie tylko celebracja związków Polski z Bałtykiem, ale także uczczenie tych, co z morza już nie wrócili. Dzisiaj cześć ich pamięci oddali m.in. Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni i kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, a także przedstawiciele Marynarki Wojennej, Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Zmarłych uczczono na wodach Zatoki Gdańskiej wiązanką kwiatów, modlitwą oraz minutą ciszy.

- Oddaliśmy hołd ludziom związanym z gospodarką morską. Są to marynarze floty handlowej, floty przybrzeżnej, jak i również Marynarki Wojennej. A także żeglarze, sportowcy oraz dokerzy. Pamiętamy również o budowniczych naszych portów, którzy nie zginęli na morzu, ale poświęcili życie dla gospodarki morskiej na lądzie – mówił i kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Tego dnia upamiętniono także kpt. Mamerta Stankiewicza, kapitana Marynarki Wojennej II RP, którego życiorys był inspiracją dla Karola Olgierda Borchardta, autora powieści „Znaczy Kapitan”. Tablicę poświęconą pamięci legendarnego dowódcy odsłonięto na Molo Południowym.

Wśród atrakcji pierwszego Dnia Święta Morza nie mogło zabraknąć, cieszących się dużą popularnością, bezpłatnych rejsów na pokładzie Baltic Star, jednego z najstarszych drewnianych jachtów w Polsce. Wszystkich amatorów żeglarstwa na pewno ucieszy informacja, że w rejs po Zatoce Gdańskiej będzie można wybrać się także w sobotę i niedzielę (22-23 czerwca), w godz. 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00. Zapisy są prowadzone przed wypłynięciem. Zbiórka chętnych przy furtce do Mariny Yacht Park (na końcu nabrzeża Prezydenta) kilkanaście minut przed rejsem. Wszyscy zainteresowani muszą zgłosić się do przedstawiciela Polskiego Związku Żeglarskiego obecnego na miejscu i wpisać się na listę pasażerów Baltic Star.

Ponadto, Pomorski Związek Żeglarski przygotował wystawę marynistycznych akwarel Jerzego Józefa Tyszki. Można ją oglądać codziennie, do 30 czerwca w godz. 8.00-16.00 w siedzibie związku.

- Święto Morza zostało reaktywowane w 2013 roku. Prezydent Gdyni z Pomorskim Związkiem Żeglarskim, Ligą Morska i Rzeczną oraz Urzędem Morskim podpisał wtedy list intencyjny, aby w Gdyni odbywało się właśnie Święto Morza. Dzisiaj zaczęliśmy 7. edycję obchodów, których program z roku na rok powiększa się o nowe wydarzenia i cieszy się niesłabnącą popularnością – powiedziała w piątek Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Obchody Święta Morza

Kulminacyjnymi momentami drugiego dnia obchodów (w sobotę, 22 czerwca) było powitanie żeglarki Joanny Pajkowskiej na scenie Cudawianków, a także „Nocna Parada Żeglarska”, czyli parada jachtów żaglowych i motorowych, która przepłynęła z Orłowa, wzdłuż bulwaru Nadmorskiego do gdyńskiej mariny.

To nie wszystkie atrakcje związane ze Świętem Morza. Bogaty program wydarzenia obfituje w rozmaite uroczystości, koncerty, okolicznościowe rejsy czy wystawy organizowane w przestrzeni publicznej. W tym roku Gdynia świętuje od 21 do 30 czerwca.

Pełny program TUTAJ.

W Gdyni Święto Morza obchodzono po raz pierwszy w 1932 roku. Wtedy wzięło w nim udział sto tysięcy osób, z ówczesnym prezydentem RP Ignacym Mościckim na czele. Do przedwojennej tradycji uczczenia związków Polski z morze, które przed laty stanowiło główny motor napędowy lokalnej gospodarki i było głównym impulsem do dynamicznego rozwoju miasta wrócono w 2013 roku.

Jan Ziarnicki / Gdynia.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter