Inne

Wieczorem 17 czerwca odbyła się pilotażowa iluminacja statku-muzeum Dar Pomorza. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wraz z firmą LBL Sp. z o. o. testowały techniczne możliwości oświetlenia zabytkowego żaglowca.

Fregata Dar Pomorza jest jedną z ikon Gdyni i najpopularniejszym oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego. Żaglowiec świętuje w tym roku 90-lecie podniesienia polskiej bandery i 110-lecie położenia stępki. Jest to więc dla niego wyjątkowy rok. Wczorajszego wieczora można było ponadto zobaczyć Dar w zupełnie nowym, wyjątkowym wydaniu.

- Iluminacja miała charakter testu. W nocy z 4 na 5 czerwca podobną próbę prowadziliśmy dla stojącego na Motławie statku-muzeum Sołdek i efekt był fantastyczny – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Wierzymy, że Dar Pomorza ze swoją naturalną urodą i strzelistymi masztami wyglądał jeszcze piękniej i bardziej majestatycznie.

Władze Muzeum zapewniają, że pozytywnie podchodzą do pomysłu stałego podświetlenia żaglowca. Ostateczna decyzja uzależniona będzie w równej mierze od możliwości uzyskania środków finansowych na ten cel oraz odbioru tej koncepcji przez mieszkańców Gdyni.

Gdynia.pl / Monika Kowalska

Fot.: Marek Sałatowski

Video: Piotr Lewandowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.6211 4.7145
EUR 4.6784 4.773
CHF 4.8463 4.9443
GBP 5.549 5.6612

Newsletter