Inne

W 2018 r. w ramach programu ochrony brzegów morskich urzędy morskie realizowały inwestycje związane ze sztucznym zasilaniem plaż, budową i utrzymaniem umocnień brzegowych oraz monitoringiem za ponad 34,3 mln zł – wynika z informacji resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Rozpatrzenie rządowego dokumentu „Informacja z wykonania w 2018 roku programu wieloletniego pn. Program ochrony brzegów morskich oraz harmonogramu prac na rok 2019” był jednym z punktów sejmowej komisji gospodarki morskiej, która odbyła się w środę. Posłowie komisji przyjęli dokument.

"W 2018 r. w ramach programu ochrony brzegów morskich urzędy morskie w Gdyni, Słupsku i Szczecinie realizowały 19 zadań" - powiedział Paweł Krężel z ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Jak dodał, "w ustawie budżetowej na 2018 r. na realizację programu zaplanowano środki w wysokości 34,5 mln zł".

"W 2018 r. realizowano zadania związane ze sztucznym zasilaniem plaż, budową, remontem i utrzymaniem trwałych umocnień brzegu oraz monitoringiem brzegów morskich na kwotę ponad 34,3 mln zł, a zatem zaplanowane środki zostały wykorzystane w ponad 99 proc." – kontynuował Krężel.

Z informacji przedstawicieli Urzędu Morskiego w Gdyni wynika, że w 2018 r. naprawiano uszkodzone umocnienia brzegowe na Westerplatte, wykonano także m.in. sztuczne zasilanie na Półwyspie Helskim oraz monitoring brzegu.

Ponadto urząd realizował dwa przedsięwzięcia współfinansowane ze środków unijnych. To ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego i zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krynicy Morskiej.

Z kolei na terenie podległym Urzędowi Morskiemu w Słupsku m.in. przebudowywano opaskę brzegową w Jarosławcu, odbudowywano ostrogi w okolicach portu Darłowo, ponadto wykonano monitoring brzegu morskiego. Urząd rozpoznał także nagromadzenie osadów z głębi morza, które nadawałyby się do wykorzystania na morskim brzegu.

Natomiast na terenie Urzędu Morskiego w Szczecinie w 2018 r. wykonano sztuczne zasilanie między Niechorzem a Rewalem, próbowano także wykonać rozpoznanie pól poboru kruszywa w rejonie Dziwnowa oraz wykonano monitoring i skanowanie laserowe odcinka wybrzeża zarówno morskiego, jak i morskich wód wewnętrznych.

autor: Kacper Reszczyński

-1 Ochrona brzegow
Teraz MGMiZS powinno sie skupic na ochronie brzegu mierzei wislanej !!
12 czerwiec 2019 : 11:47 Stary Kolejarz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2529 4.3389
EUR 4.5575 4.6495
CHF 4.4327 4.5223
GBP 5.3466 5.4546

Newsletter