Inne

Prowadzą działania poszukiwawcze na Bałtyku, ratują ludzkie życie, zwalczają zagrożenia dla środowiska morskiego. Mowa o ratownikach morskich, którzy w sobotę, 25 maja, będą świętować w Gdyni. Zaprezentują swoje umiejętności i sprzęt, którym dysponują. A wszystko w ramach Dnia Ratownika Morskiego.

Z okazji swojego święta Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa udostępni do zwiedzania trzy statki ratownicze. Jednostki zacumują przy nabrzeżu Pomorskim, naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego. Wszyscy chętni będą mogli wejść na ich pokład w sobotę, 25 maja, od godz. 10.30 do godz. 12.30.

– Statki, które będziemy prezentować to: flagowa jednostka Kapitan Poinc - na co dzień stacjonująca w Gdyni, statek ratowniczy Sztorm z Helu oraz statek ratowniczy Wiatr z gdańskich Górek Zachodnich – mówi Rafał Goeck, rzecznik prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Oficjalne uroczystości z okazji Dnia Ratownika Morskiego odbędą się o godz. 13.00 w auli Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego przy al. Jana Pawła II 3. Ta część będzie zamknięta. Wezmą w niej udział tylko zaproszeni goście oraz obecni i byli pracownicy.

Na tym jednak nie koniec atrakcji. Mieszkańcy i odwiedzający Gdynię turyści będą mogli również obejrzeć wyposażenie i sprzęt ratowniczy, który posiada Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, a także pokaz umiejętności ratowników. A to wszystko od godz. 14.00 do godz. 14.45 w basenie Prezydenta przy nabrzeżu Pomorskim. – Tam odbędą się pokazy naszych technik podbierania poszkodowanych i sprzętu, którym dysponujemy. Dla każdego znajdzie się coś ciekawego – zachęca Goeck.

Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa powołano w styczniu 2002 roku. Została ona wydzielona z Polskiego Ratownictwa Okrętowego, która wcześniej zajmowała się ratownictwem na morzu. Jej główne zadania to m.in.: utrzymywanie ciągłej gotowości do przyjmowania i analizowania zawiadomień o zagrożeniu życia na morzu, zwalczanie zanieczyszczeń olejowych i chemicznych zagrażających środowisku morskiemu, planowanie, prowadzenie i koordynowanie akcji poszukiwawczych, ratowniczych oraz zwalczania rozlewów ropopochodnych oraz współdziałanie podczas akcji z innymi jednostkami i systemami ratowniczymi, zarówno krajowymi, jak i tymi z innych państw.

Gdynia.pl / Magdalena Czernek

1 1 1 1