Inne

Joanna Pajkowska wraca do Polski! Jej oficjalne powitanie po zakończeniu rejsu wokół ziemi solo non stop nastąpi w Pucku 18 maja w samo południe.

Uroczystość rozpocznie się, kiedy do portu rybackiego wpłynie jacht Czarny Diament z żeglarką na pokładzie. Podczas wchodzenia jednostki do puckiego portu, towarzyszyć jej będzie jacht Allie należący do Jachtklubu Morskiego Roda Gdynia. Po zejściu na ląd Joanna Pajkowska przejdzie z asystą honorową na przygotowaną z tej okazji scenę. Tam burmistrz Pucka, Hanna Pruchniewska, powita polską samotniczkę i wręczy jej symboliczny klucz do miasta. Joanna Pajkowska otrzyma też honorowy tytuł Kapra Puckiego.

W powitaniu weźmie również udział prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezes PZŻ ds. morskich, Bogusław Witkowski. Wręczy on żeglarce medal 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.

W samotny rejs wokółziemski bez zawijania do portów Joanna Pajkowska wypłynęła na jachcie Fanfan 23 września 2018 roku z Plymouth. Jednak jej pożegnanie z Polską w drodze dookoła świata miało miejsce w Gdyni 5 września, podczas zakończenia Międzynarodowego Zlotu Żeglarskiego dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W uroczystości uczestniczyli wówczas członkowie Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich, przedstawiciele władz Gdyni, Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Rejs wokół trzech przylądków zakończył się w Plymouth 28 kwietnia 2019 roku. Joanna Pajkowska jest pierwszą Polką, która dokonała tego wyczynu i czwartym polskim żeglarzem w historii, który ma za sobą taki rejs.

Dariusz Olejniczak / Żeglarski.info

Fot.: Facebook Joanny Pajkowskiej

-3 Samotny rejs
I to jest kobieta z jajami,Szacunek dla pani Joanny!!
16 maj 2019 : 16:24 Stary Kolejarz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter