Inne

Wykarczowany pas lądu pod planowaną budowę kanału żeglugowego łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym, kilka dni został udostępniony mieszkańcom i turystom odwiedzającym Mierzeję Wiślaną. Wytyczonym szlakiem można przejść niemal od brzegu do brzegu, a po drodze wchodząc na jedno ze wzniesień jest możliwość podziwiania panoramy z jednoczesnym widokiem na Zatokę i Zalew.

W długi weekend majowy z tej możliwości skorzystało setki, a prawdopodobnie nawet tysiące ludzi, którzy na własne oczy mogli przekonać się zarówno o wielkości planowanej inwestycji, jak i o skali wycinki drzew w wyjątkowym obszarze przyrodniczym jakim jest Mierzeja Wiślana.

W ramach planowanego przedsięwzięcia w tym miejscu zaplanowano m.in. budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, budowę kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz oznakowaniem nawigacyjnym, budynkami technicznymi, układem drogowym wraz z dwoma mostami ruchomymi w pasie drogi wojewódzkiej nr 501, parkingami i punktem widokowym. Zbudowana zostanie również sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym.

Z uwagi na odwołanie, które wpłynęło do Krajowej Izby Odwoławczej od jednej z firm, Urząd Morski w Gdyni po raz kolejny przesunął termin składania ofert na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną - obecnie to 8 maja br. Z powodu okresu ochronnego ptaków, jakiekolwiek prace w tym miejscu mogą rozpocząć się jednak najwcześniej w październiku.

Tekst i zdjęcia: Sławomir Lewandowski

Komentarze   

+5 kapitan jachtowy
Popieram ten wspaniały projekt połączenia Zalewu Wiślanego z wodami morskimi Uważam, że nie popierają tej inwestycji antyrządowi głupce.
07 maj 2019 : 07:46 Zdzisław Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Bloto
Jak prorzadowe "glupce" chca plywac sobie na skroty na Zalew to niech sobie zaplaca za budowe tego przekopu. To wszystko to jest poroniony pomysl pislamu. Bezsensu wrzucic 2 mld w bloto dla uciech kilkuset zeglarzy. Zgadzam sie w Wodzislawem! Trole ministerka Szachermacherka precz z tego forum.
13 maj 2019 : 06:28 Kpt. Zdzislaw Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Zdzisławie, ach Zdzisławie
Cytuję Zdzisław:
Popieram ten wspaniały projekt połączenia Zalewu Wiślanego z wodami morskimi Uważam, że nie popierają tej inwestycji antyrządowi głupce.

Zdzisławie drogi, ja również jestem otwarty na tego rodzaju inwestycje, jednak sęk w tym, że wydane w tym przypadku pieniądze nigdy się nie zwrócą. Mówienie z kolei o uniezależnieniu się od Rosji jest czystą abstrakcją, podobnie jak obrona naszych granic na wodach Zalewu. Nic większego oprócz obecnych już tam poduszkowców na Zalew nie wpłynie. Pieniądze wydane na przekop można lepiej zainwestować, choćby budując dojazd do portu w Gdyni (Droga Czerwona), dzięki czemu mógłby się on rozwijać. Elbląg to port śródlądowy i takim pozostanie nawet po przekopie.
07 maj 2019 : 08:29 Wodzisław Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 barbrzyństwo
kolejna wątpliwa pamiątka po pisie
07 maj 2019 : 09:38 Jann Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1