Inne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla północnej części woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz północo-wschodniej części woj. zachodniopomorskiego i przed sztormem w polskiej strefie brzegowej.   

Jak podaje IMWG w woj. zachodniopomorskim i pomorskim przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h z zachodu. W woj. warmińsko-mazurskim przewiduje się natomiast wystąpienie umiarkowanego i dość silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 75 km/h z zachodu.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewidywane warunki sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów i sytuacji pogodowej.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje:

MORSKA PROGNOZA POGODY NA BAŁTYK POŁUDNIOWY I POŁUDNIOWO-WSCHODNI
Ważna od godz. 07:00 dnia 02.05.2019 do godz. 19:00 dnia 02.05.2019

Sytuacja baryczna z godz. 03:00 UTC:
Układ niżowy z ośrodkami 985 hPa nad Finlandią oraz 987 nad południową Szwecją pogłębia się.

Ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyk Południowy i Południowo-Wschodni, Zatokę Pomorską, Wybrzeże Środkowe i Zatokę Gdańską.

Bałtyk Południowy: Wiatr zachodni 7 do 8, w porywach 9 w skali B, wieczorem nieco słabnący. Stan morza 4 do 5. Temperatura powietrza około 8°C. Widzialność dobra do umiarkowanej. Miejscami deszcz.

Bałtyk Południowo-Wschodni: Wiatr przeważnie zachodni 7 do 8, w porywach 9, od północy obszaru słabnący na 5 do 7 w skali B. Stan morza 5 do 4. Temperatura powietrza około 7°C. Widzialność dobra do umiarkowanej, miejscami bardzo słaba. Zamglenie lub deszcz, początkowo lokalnie mgła.

Polska strefa brzegowa:
- Zatoka Pomorska: Wiatr zachodni 7, w porywach 8 do 9, w końcu okresu słabnący na 6 do 7 w skali B. Stan morza 4. Widzialność dobra do umiarkowanej. Miejscami deszcz.
- Wybrzeże środkowe:Wiatr zachodni 7, w porywach 8 do 9 w skali B, wieczorem nieco słabnący. Stan morza 4. Widzialność dobra do umiarkowanej. Zamglenie, miejscami deszcz.
- Zatoka Gdańska: Wiatr zachodni 7, w porywach 8 do 9 w skali B, wieczorem nieco słabnący. Stan morza 4. Widzialność dobra do umiarkowanej. Zamglenie, miejscami deszcz.

Prognoza orientacyjna na następne 12 godzin:
Bałtyk Południowy: Wiatr zachodni 7 do 8, stopniowo słabnący na 5 do 7 w skali B.
Bałtyk Południowo-Wschodni: Wiatr zachodni do północno-zachodniego 5 do 7, stopniowo słabnący na 3 do 5 w skali B.

PAP, rel (IMGW)

Rys. windy.com 

1 1 1 1

Źródło: