Inne

Władze Portugalii i Hiszpanii zorganizują wspólny rejs dookoła świata w celu upamiętnienia 500-lecia wyprawy dowodzonej przez żeglarza Ferdynanda Magellana. Rejs dwóch okrętów ruszy w 2020 r. - poinformował we wtorek szef MSZ Portugalii Augusto Santos Silva.

Jak wyjaśnił, wspólny rejs portugalskiego żaglowca szkolnego Sagres oraz hiszpańskiej jednostki Juan Sebastian Elcano potrwa do 2021 r.

Santos Silva przypomniał również, że w poniedziałek porozumiał się z wicepremier Hiszpanii Carmen Calvo na temat organizacji przez Madryt i Lizbonę wspólnych obchodów upamiętniających rozpoczętą w 1519 r. przez Magellana morską wyprawę dookoła świata. "Podróż dowodzoną przez Magellana należy uznać za pierwsze duże wydarzenie w procesie globalizacji naszej planety" - powiedział szef portugalskiej dyplomacji.

Czytaj także: Dar Młodzieży zakończył Rejs Niepodległości! [ZDJĘCIA]

Santos Silva przypomniał też o odmiennym widzeniu przez oba kraje podróży Magellana, który, jak podkreślił minister, "jako portugalski żeglarz kierował ekspedycją zorganizowaną i sfinansowaną przez Hiszpanię".

"Każde z naszych państw może interpretować i oceniać tę pierwszą wyprawę dookoła Ziemi na własny sposób. Ta sprawa nie musi być polemiczna" - dodał Silva, nawiązując do rozpoczętego w lutym w portugalskich i hiszpańskich mediach konfliktu historyków, dziennikarzy i polityków. Spór rozgorzał po stwierdzeniach niektórych hiszpańskich komentatorów, że Portugalczycy nie mają żadnego udziału w pierwszej morskiej wyprawie dookoła świata.

Zdaniem Silvy najlepszym dowodem na przezwyciężenie nieporozumień historycznych między Lizboną a Madrytem jest wspólny plan kilkuset wydarzeń, m.in. konferencji, koncertów i wystaw, które zostaną zorganizowane do 2022 r.

Wyprawa dowodzona przez Magellana rozpoczęła się 20 września 1519 r. Z Hiszpanii pięć okrętów ekspedycji udało się drogą zachodnią przez Ocean Atlantycki do Wysp Korzennych w Archipelagu Malajskim, a następnie popłynęła w kierunku Przylądka Dobrej Nadziei. Po śmierci portugalskiego dowódcy na filipińskiej wyspie Mactan dowodzenie wyprawą przejął Juan Sebastian Elcano, któremu na ostatnim statku wyprawy udało się powrócić do Hiszpanii 6 września 1522 r.

Z Lizbony Marcin Zatyka

1 1 1 1

Źródło: