Inne

Airbus - konsorcjum zajmujące się produkcją samolotów, włączyło się do zainicjowanego przez Wilhelmsen - firmę aktywną jako operator i właściciel statków, a także w usługach morskich i portowych (np. agencyjnych) - projektu dostaw przedmiotów na statki przebywające na redach i kotwicowiskach.

Partnerzy w nowym przedsięwzięciu chcą, aby to niewielkie, bezzałogowe statki powietrzne dostarczały paczki na zakotwiczone na morzu statki handlowe. Dron ma przyspieszyć czas dostaw, a także wpłynąć na ekologiczny i bezpieczny sposób prowadzenia usług kurierskich w zatłoczonych portach.

Dziewiczy lot z dostawą przeprowadzono na wielozadaniowy serwisowiec offshore (AHTS) Pacific CenturionDo jednostki, oddalonej od Marina South Pier w Singapurze o 1,5 km, wysłano drona z transportem niemal 1,5 kg materiałów drukowanych 3D. Po tym, jak bezpiecznie wylądował na pokładzie statku i „przekazał” paczkę załodze, powrócił do swojej bazy. Cały przelot trwał 10 minut. 

Podczas dalszych prób dron transportować będzie 4-kilogramowe ładunki i poruszać się samodzielnie wzdłuż wcześniej ustalonych korytarzy powietrznych na statki oddalone nawet do 3 km.

Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych w przemyśle morskim toruje drogę do rozszerzenia istniejącego portfela usług agencji, przyspieszenia dostaw nawet sześciokrotnie, zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz znacznego zmniejszenia ryzyka wypadków typowych podczas procedur załadunku w ruchliwych portach.

Po wykazaniu zdolności do bezpiecznego i niezawodnego dostarczania paczek na statki zakotwiczone u wybrzeży Singapuru, partnerzy planują rozpocząć kolejną fazę próbną, w ramach której paczki będą dostarczane autonomicznie w środowisku miejskim na Narodowym Uniwersytecie Singapuru.

AL, rel (Airbus)

1 1 1 1