Inne

PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na najnowszą wystawę "Żeglując samotnie naokoło świata". Okazją do jej powstania jest 50. rocznica amotnego rejsu wokół globu Leonida Teligi.

Leonid Teliga to pierwszy Polak, który samotnie, na jachcie Opty, opłynął świat (1967-1969). Przypadadająca na 30 kwietnia rocznica jest także dobrą okazją do tego, aby przypomnieć zmagania żeglarzy, nie tylko polskich.

Pierwszym śmiałkiem, który odważył się na samotne opłynięcie globu był 51-letni Joshua Slocum. Wypłynął z Bostonu 25 kwietnia 1895 roku na 11-metrowej rybackiej łodzi Spray. Rejs ukończył szczęśliwie po 3 latach i 2 miesiącach, a swoje przeżycia opisał w książce Sailing Alone Around the World.

Czytaj także: Sto lat temu urodził się Leonid Teliga

Przez następne 120 lat wielu próbowało powtórzyć wyczyn Slocuma i większości z nich to się udało. Wystawa Żeglując samotnie naokoło świata pokazuje dzieje tych rejsów, z których każdy mógłby stanowić materiał na osobną opowieść. A wszystkie razem składają się na fascynującą historię wytrwałości w spełnianiu marzeń, w podejmowaniu nowych wyzwań i przekraczaniu kolejnych granic ludzkiej wytrzymałości. Materiały zaprezentowane na wystawie – książki, czasopisma, wycinki prasowe, zdjęcia i numizmaty – pochodzą ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej. Wśród nich nie może zabraknąć opowieści Slocuma przetłumaczonej i wydanej w Polsce w 1930 roku.

Wernisaż odbędzie się we wtorek, 19 marca o godz. 13 do nowego budynku PAN BG przy ul. Wałowej 24. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki do 18 maja 2019 roku.

rel (PAN Biblioteka Gdańska)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter