Inne

- Nadmierne niekontrolowane połowy paszowe, wspierane przez KE i lobbystów, którzy do niej docierali, doprowadziły do zaniku rybołówstwa małych firm. Niedługo zniknie także rybołówstwo paszowe - tak na łamach Radia Maryja ocenił Grzegorz Hałubek, prezes Związku Rybaków Polskich.

Jak czytamy na stronie, trudna sytuacja, w której najbardziej ucierpiał dorsz z powodu braku pokarmu, trwa na Bałtyku od lat. Wskaźnik biomasy dorsza w ciągu ostatniego roku zmniejszył o 30 proc. i aż o 60 proc. w stosunku do lat 2009-2012. Zanikają też śledzie i flądry.

– Cały ekosystem Bałtyku przeżywa kryzys. (…) Kwestia dot. zaniku śledzia na Bałtyku Wschodnim. Chudnie i wymiera flądra. (…) Najgorsza jest sytuacja dorsza. Wynika to głównie z braku pokarmu. Badania przeprowadzone przez naukowców pokazują, że dorsz jest niedożywiony. To znaczy, że brakuje pokarmu wysokoenergetycznego – tłumaczył na łamach Radia Maryja Grzegorz Hałubek.

Zły stan ryb w Bałtyku odzwierciedlają połowy. W 2017 roku rybacy odłowili zaledwie 57 procent limitu dorsza przyznanego przez Unię Europejską.

Mało optymistyczna jest także ocena Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, który zaznacza, że ten rok będzie jeszcze gorszy od poprzedniego. W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” podkreślił, że przyczyną jest wejście dużych jednostek na Bałtyk i niekontrolowane połowy paszowe.

Więcej >>>

AL, Radio Maryja

Komentarze   

0 Doradca?
"Grzegorz Hałubek, prezes Związku Rybaków Polskich." - to już nie jest Doradcą Ministra?
12 marzec 2019 : 12:55 UST_ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Mówi to samo co minister
zauważyłeś?
12 marzec 2019 : 12:58 Wła Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Brednie
Może trzeba się przyjrzeć co jest pompowane z naszych super czystych rzek, jaki syf spływa do Bałtyku, ryba przy dnie nie ma tlenu i druga sprawa to złoża iperytu, ale najlepiej zgonić na paszowców. Panie Prezesie nauczony jest Pan brać kasę z uni np węgorzowe gdzie co nie którzy brali kasę za wegorza którego tylko w sklepie widzieli ale o tym to cicho, teraz jest super pomysł na następną kasę pod tytułem wróblowe mianowicie branie kasy za plątające się ptactwo w siatki w strefie przybrzeznej i to według Pana jest ok. Pchanie kasy wiadomo komu Armatorom a Rybak jak zwykle z gołą dupą. To jest Rybołówstwo w Pańskim wydaniu. Brawo, Brawo, Brawo
12 marzec 2019 : 19:58 No name Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Wynagrodzenie
Do kazdego programu powino byc podstawa prawna jakie wynagrodzenie dla rybaka ktory wykonuje te program a nie tylko dla armatora i moze da cos albo nie
12 marzec 2019 : 23:48 Rybak walczący Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Polowy paszowe
PASZA MUSI BYC ,BO CZYM SKARMISZ PROSIACZKI,ABY ROSLY TAK JAK TRZEBA CHYBA NIE ZLEWKAMI BO TYCH JUZ NIE MA.TAK BYLO JAK MIALO SIE TRZY WARCHLACZKI.NATOMIAST PRZY TEJ POPULACJI LUDNOSCI ZARCIE TRZEBA PRODUKOWAC MAKSYMALNIE WSZELKIMI SPOSOBAMI BO INACZEJ POZDYCHACIE ZGLODU.DZISIAJ WYSTARCZY NIE DOSTARCZYC PRODUKTOW DO WIELKICH SKLEPOW PRZEZ KILKA DNI A ARMAGEDON NA SAMYM STARCIE .TAKZE MORDA W KUBEL I CIESZCIE SIE ZE LIDL I BIEDRONKA MA MNOSTWO POZYWIENIA DLA WAS. W PRZECIWNYM WYPADKU BEDZIECIE WPIEPRZAC KORE Z DRZEW JAK ONEGDYS SZWEDZI.
WIELKI GLOD JAKI POWSTAL NA UKRAINIE I NIE TYLKO DOPROWADZIL DO SMIERCI SETEK MILIONOW LUDZI.TERAZ JEST DOBRZE AZ ZA DOBRZE MICHA SIE PRZELEWA Z DZIOBA.
REASUMUJAC 90 PROCENT ZYWNOSCI POCHODZI Z NIENATURALNYCH PRODUKCJI I TU NIE TRZEBA DYSKUTOWAC.JEST NAS NA SWIECIE POPROSTU ZA DUZO AZEBY TAK WYSOKA POPULACJE WYZYWIC W SPOSOB NATURALNY.PZDR.
25 kwiecień 2019 : 20:31 Bolek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Zdech
To teraz panowie my i nasze rodziny zdychajmy z glodu
25 lipiec 2019 : 17:17 P.w Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Dorsz
Teraz panowie szanowna bracio rybacka czeka nas emigracja
25 lipiec 2019 : 17:18 P.w Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1