Inne

Oczekuję decyzji o wzmocnieniu potencjału Marynarki Wojennej; modernizacja jest wymogiem teraźniejszości – napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym w środę w Gdyni przez jego przedstawiciela podczas obchodów stulecia utworzenia Marynarki Wojennej.

Przypominając historię MW, prezydent podkreślił, że "budowa Marynarki Wojennej, a także infrastruktury związanej z morzem i jego obroną, była jednym z największych i najbardziej spektakularnych przedsięwzięć odrodzonej Rzeczypospolitej". "Dziś, po stu latach działań w czasie wojny i w czasie pokoju, Marynarka Wojenna strzeże polskiego wybrzeża i realizuje zadania sojusznicze w ramach NATO" – napisał prezydent do marynarzy. "Myśląc o historii, nie sposób nie wspomnieć o obecnych planach rozwoju Marynarki Wojennej. Oczekuję, że niebawem zapadną decyzje dotyczące wzmocnienia jej potencjału. Będę jako zwierzchnik sił zbrojnych wspierał ich efektywną realizację" – napisał Duda. "Wierzę, że podstawowym kryterium wyboru kierunków rozwoju sił morskich będzie przydatność z punktu widzenia zapewnienia Polsce bezpieczeństwa na morzu. Bezpieczeństwa, które jest niepodzielne, ale też wymagające. Modernizacja Marynarki Wojennej jest wymogiem teraźniejszości" – podkreślił prezydent w liście, który odczytał w Gdyni gen. bryg. Jarosław Kraszewski z BBN.

Prezydent dziękował marynarzom za służbę na okrętach, w jednostkach brzegowych i instytucjach dowódczych; za obronę wybrzeża i udział w międzynarodowych operacjach i ćwiczeniach. "Chcę podziękować także za to, że zachowują Państwo pamięć o marynarskich bohaterach i ich godnej naśladowania postawie. Szczególnym wyrazem tej pamięci było sprowadzenie do kraju szczątków admirała floty Józefa Unruga oraz jego towarzyszy broni i podwładnych" – napisał prezydent. W październiku, po dwuletnich staraniach ośrodka prezydenckiego, sprowadzono z Francji prochy dowódcy obrony polskiego wybrzeża w 1939 r. Prezydent wziął też udział w obchodach Święta Marynarki Wojennej w czerwcu br.

Z okazji 100. rocznicy utworzenia MW w środę na okrętach podniesiono wielka galę banderową, a z okrętu-muzeum ORP Błyskawica oddano salut 21 wystrzałów armatnich. Złożono kwiaty w panteonie bohaterów Marynarki Wojennej na Cmentarzu MW w Gdyni Oksywiu. Centralne uroczystości połączone z uroczystą odprawą wart odbyły się przy Pomniku Polska Morska na Skwerze Kościuszki; a w Muzeum marynarki Wojennej została otwarta wystawa "Mamy rozkaz Cię utrzymać".

Po raz pierwszy polskie siły morskie odegrały ważną rolę w XV wieku. Polska flota zablokowała wówczas Bałtyk i uniemożliwiła dostawy do Królewca, pokonując flotę krzyżacką w bitwie na Zalewie Wiślanym. W 1568 r. Sejm powołał Komisję Morską – pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie organów władzy państwa na morzu. Na początku XVII w. Zygmunt III Waza zarządził tworzenie królewskiej floty wojennej. W 1627 r. polska flota zwyciężyła pod Oliwą blokującą Gdańsk eskadrę szwedzką. Kolejne lata przyniosły regres w polityce morskiej.

Po rozbiorach próby odrodzenia floty podejmowano podczas powstań. Marynarka Wojenna została odtworzona 28 listopada 1918 r. - Józef Piłsudski wydał dekret z rozkazem utworzenia Marynarki Wojennej. Na uzyskanie formalnego dostępu do morza Polska czekała jeszcze półtora roku.

Polska MW uczestniczyła w wojnie obronnej 1939 r., a następnie przeniosła i odbudowała swoje struktury w Wielkiej Brytanii i uczestniczyła w działaniach bojowych od chwili wypowiedzenia przez aliantów wojny hitlerowskim Niemcom.

Polskie okręty walczyły nieprzerwanie przez całą wojnę i były jedynym niepodległym terytorium Polski. Przepłynęły wtedy łącznie 1,2 mln mil morskich, eskortowały 787 konwojów, przeprowadziły 1162 patrole i operacje bojowe, zniszczyły 45 jednostek nieprzyjaciela i 20 samolotów. Podczas działań bojowych zginęło 450 marynarzy. Po wojnie Marynarka Wojenna, chociaż w znacznym stopniu oparta o sprzęt i wyposażenie produkcji b. ZSRR lub pochodzący z kontyngentu aliantów, rozbudowywała flotę w oparciu o krajowy przemysł stoczniowy

Po przemianach ustrojowych zacieśniła więzi z flotami państw NATO. Dwa polskie okręty uczestniczyły w operacji "Pustynna Burza". Od 1993 r. i udziału w największym na Bałtyku ćwiczeniu „Baltops” siły MW uczestniczyły w kilkuset manewrach państw NATO i Partnerstwa dla Pokoju.

Od marca 1999 roku, kiedy Polska wstąpiła do NATO, polskie okręty były obecne na wszystkich manewrach NATO na Bałtyku, uczestniczyły w istotnych operacjach w Cieśninach Bałtyckich, na Morzu Północnym, Norweskim, na Oceanie Atlantyckim, w operacjach antyterrorystycznych na Morzu Śródziemnym oraz w misji irackiej na Zatoce Perskiej (2002 – 2003). Od 2002 roku polska Marynarka Wojenna jest na stałe obecna w elitarnych Siłach Odpowiedzi NATO.

Główne siły MW to dwie fregaty rakietowe, jedna korweta, trzy okręty podwodne, trzy okręty rakietowe, pięć okrętów transportowo-minowych, trzy niszczyciele min, kilkanaście trałowców, jednostki ratownicze i zabezpieczenia. Marynarka dysponuje także lotnictwem morskim, w tym śmigłowcami operującymi z pokładów fregat. Lotnictwo MW to przede wszystkim samoloty patrolowo-rozpoznawcze, śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych, ratownicze, a także lotnictwo transportowe.

Wzdłuż polskiego wybrzeża są rozlokowane specjalistyczne jednostki brzegowe w tym m.in. dywizjony przeciwlotnicze i bataliony saperów oraz Morska Jednostka Rakietowa.

autor: Jakub Borowski

+3 Sabotaż albo celowe działania w stosunku do PMW
PiS zaczyna walczyć o przetrwanie a nie siły zbrojne po trzech latach efekt jest mierny a jeżeli chodzi o marynarkę wojenną żaden , 100 lecie PMW to smutna rocznica od 1989 roku nie dokonano niczego znaczącego aby odbudować flotę czyli 29 lat poszło w maliny i pomyśleć ,ze przed wojną tych lat było w zasadzie 18 i jaki był rezultat zasadnicze okręty były nowe ,najgorsze jest to ,ze aktualna sytuacja gospodarcza pozwala na odbudowę floty pytanie brzmi dlaczego tego się nie robi ? PiS zapomniał co obiecywał a teraz wychodzi ,ze zmarnowano 3 lata do wyborów rok i ten rok tez zostanie zmarnowany tak to wygląda
28 listopad 2018 : 16:56 taka prawda | Zgłoś
+1 Bajki z mchu i paproci.
A ja oczekuję innego prezydenta, bo przy tej władzy nie będzie żadnej modernizacji MW. W Państwie PiS nie ma na to pieniędzy, populizm je żżera.
29 listopad 2018 : 16:25 Jato | Zgłoś
0 Marynarka pontonowa
Witam,w obecnej sytuacji proponuje zamowic chinskie pontony wraz z zestawem naprawczym i wyslac nimi na patrol obecna (i poprzednia rowniez) ekipe rzadzaca.
Jak im sie (wody w du.e naleje )to może zaczna konstruktywnie myslec
05 grudzień 2018 : 15:33 Maras patriota | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.8216 4.919
EUR 4.6938 4.7886
CHF 4.9385 5.0383
GBP 5.3113 5.4185

Newsletter