Inne

W piątek, 30 listopada do Szczecina wejdą okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. SNMCMG-1). Będzie im towarzyszył jeden z trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Okręty zespołu wejdą do Szczecina 30 listopada w godzinach przedpołudniowych. Będą to: flagowy okręt zespołu - belgijski BNS Godetia oraz niszczyciele min: litewski LNS Kursis, łotewski LVNS Rusins, holenderski HNLMS Makkum oraz niemiecki FGS Homburg. Okrętom będzie towarzyszył trałowiec z 12. Dywizjonu Trałowców ORP Jamno. W trakcie pobytu jednostek w Szczecinie udostępnią one swoje pokłady dla zwiedzających. Na ich pokłady będzie można wejść w sobotę i niedzielę (1 i 2 grudnia) w godz. 13.00-16.00. 

Podczas pobytu w Szczecinie delegacja NATO'wskich okrętów spotka się z dowódcą świnoujskiej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża komandorem Piotrem Nieciem oraz przedstawicielami władz miejskich i służb mundurowych Szczecina. Wizyta w Szczecinie będzie okazją dla załóg na uzupełnienie zapasów okrętowych oraz na przygotowanie się do dalszej realizacji zadań na morzu. Poza tym, marynarze zwiedzą miasto oraz zapoznają się z walorami turystycznymi okolic. Wizyta zakończy się w poniedziałek, 3 grudnia.

Polska Marynarka Wojenna od lat angażuje się w działania poszczególnych zespołów okrętów sojuszu. Niszczyciele min z 13. Dywizjonu Trałowców cyklicznie wchodzą w skład SNMCMG-1, natomiast Okręt Dowodzenia Siłami Obrony Przeciwminowej ORP Kontradmirał X. Czernicki z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych trzykrotnie był już jednostką flagową SNMCMG-1 oraz przez połowę 2017 roku pełnił funkcję okrętu flagowego Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. 

Głównym zadaniem okrętów SNMCMG-1 jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. Poza tym istotnym zadaniem zespołu jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych wspólnych zadań czyli zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych. W ten sposób okręty zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem "Tarczy Przeciwminowej" dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych. Wizyty robocze okrętów bander państw NATO w polskich portach mają na celu rozwój przyjacielskich stosunków oraz wzajemne zaznajomienie się z warunkami, pracą i sprzętem marynarzy. Służą one również do wymiany doświadczeń związanych z realizacją zadań na morzu.

rel (8. FOW)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2529 4.3389
EUR 4.5575 4.6495
CHF 4.4327 4.5223
GBP 5.3466 5.4546

Newsletter