Inne

Swoich zmarłych kolegów wspominali dzisiaj 1 listopada pomorscy żeglarze. Jak co roku zrobili to pod pomnikiem „Zaginionych na morzu” na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni.

O godz. 10 znicze i wiązanki kwiatów złożyła tam delegacja Pomorskiego Związku Żeglarskiego, której przewodniczył prezes Bogusław Witkowski. Ale wśród zgromadzonych byli również reprezentanci Ligi Morskiej i Rzecznej, Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Urzędu Morskiego w Gdyni oraz pomorskich klubów w tym m. in. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat jachtem.

Wszystkich ludzi żagli i morza, szczególnie tych z Pomorza, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku uczczono chwilą ciszy i modlitwą.

Przypomnijmy niektórych z nich:

4 listopada 2017 roku odszedł na wieczną wachtę Wojciech Górski, wieloletni i niezwykle zasłużony działacz żeglarski, znakomity instruktor żeglarstwa, wychowawca wielu pokoleń żeglarzy, członek honorowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

13 listopada 2017 roku zmarł Jerzy Maćkowiak, żeglarz, inżynier budowy okrętów oraz aktywny członek społeczności żeglarskiej. Przez wiele lat zasiadał w Zarządzie Gdańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (obecnie Pomorskiego Związku Żeglarskiego) i PZŻ.

14 listopada 2017 roku zmarł Jerzy Tarasiewicz, żeglarz i fizyk, który wraz z kolegą z rocznika Januszem Misiewiczem, przeszli do historii polskiego żeglarstwa jako bohaterowie głośnej, pionierskiej wyprawy przez Atlantyk z 1959 roku, starą szalupą z transatlantyku Batory, którą nazwali Chatką Puchatków.

28 stycznia 2018 roku odszedł Jan Piasecki, kapitan żeglugi wielkiej, instruktor, działacz żeglarski. Prowadził wiele rejsów oraz kursów manewrowych i instruktorskich organizowanych przez CWM ZHP i Harcerski Jachtklub Wodnik Gdańsk.

1 maja 2018 roku odszedł na wieczną wachtę Jerzy Sroka, kapitan, wielki pasjonat żeglarstwa morskiego i oceanicznego, przez ponad 18 lat współpracujący z Ośrodkiem Żeglarstwa Morskiego w Trzebieży. Dwukrotnie przepłynął Atlantyk, Ocean Indyjski i Morze Czerwone.

22 maja 2018 roku zmarł Janusz Misiewicz, drugi obok Jerzego Tarasiewicza, bohater słynnego rejsu Chatki Puchatków przez Atlantyk.

11 sierpnia 2018 roku zmarł kapitan Henryk Kujawa, konstruktor i współtwórca m.in. jachtów J-140 i J-80 oraz zasłużony członek Jachtklubu Stoczni Gdańskiej. Pływał na skonstruowanych przez siebie jachtach, m.in. na Otago, Freyi i Mestwinie.

Tekst: Tomasz Falba

Fot.: Ewa Górska

1 1 1 1