Inne

Najsłynniejszy polski żaglowiec Dar Młodzieży, który opływa świat dookoła w Rejsie Niepodległości z 1000 młodych Ambasadorów na pokładzie po prawie pół roku podróży po morzach i oceanach zmierza do Japonii.

W poniedziałek, 29 października Dar Młodzieży opuścił Hong Kong. Kolejnym portem będzie Osaka, gdzie odbędzie się jeden z najważniejszych momentów Rejsu Niepodległości – wspólne świętowanie 11 listopada, setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Załoga zostanie powitana przez wiceminister Annę Moskwę, podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Jacka Izydorczyka ambasadora RP w Japonii oraz poseł Dorotę Arciszewską-Mielewczyk, przewodniczącą Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W Osace odbędzie się także kolejna, już szósta zmiana załogi Daru Młodzieży, którym płynęło dotychczas 757 młodych Ambasadorów, promujących Polskę za granicą.

Od 20 maja Dar Młodzieży zawinął już do 14 portów, między innymi do Tallina, Kopenhagi. Szczecina, Bordeaux, Dakaru, Kapsztadu i Singapuru. Statek odwiedził 13 państw i dwukrotnie przekroczył równik.

Rejs Niepodległości to wspólna inicjatywa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti. Jej celem jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz promocja na świecie. Załogę stanowi młodzież – laureaci ogólnopolskiego konkursu, studenci Uniwersytetu Morskiego oraz uczniowie szkół morskich w Szczecinie i Świnoujściu.

kom/ dma/ krap/

Komentarze   

0 trza słać ?
To już nikt z gospodarzy w odwiedzanych portach nie chce witać Daru? I do kolejnego portu trza słać polską ekipę powitalną?
Tym razem z posłanką Dorotą Arciszewską-Mielewczyk, przewodniczącą Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, której jedynym tegorocznym dokonaniem było publiczne nawoływanie do mordowania fok na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego, w imię ......czyńcie sobie ziemię poddaną... - morze poddanym! Pewnie, przy okazji skonsultuje się z japońskimi mordercami wielorybów - oni też czynią sobie ziemię poddaną... - ocean poddanym!
29 październik 2018 : 11:58 x Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 tekst
...z tysiącem młodych Ambasadorów... Panowie ,dbajcie o teksty....czyżby do Osaki przybyło Darem 1000 uczestników Rejsu nie licząc stałej załogi...
31 październik 2018 : 05:52 wers Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: