Inne

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie otworzyło w sobotę po remoncie śluzę Swoboda na Kanale Augustowskim (Podlaskie). Remont kosztował 5,1 mln zł i była to ostatnia śluza po stronie polskiej, która doczekała się remontu.   

W sobotę odbył się piknik "Jesień nad Kanałem Augustowskim", w czasie którego uroczyście oddano do użytku wyremontowaną śluzę.

"Cieszę się, że otwieramy śluzę. To ważna inwestycja dla Augustowa. To ważne miejsce. Ona spełnia ważną rolę, bo leży w centralnej części szlaku na Kanale Augustowskim i brak tej śluzy powodował zmniejszenie ruchu turystycznego" - powiedział burmistrz Augustowa Wojciech Walulik.

Śluza Swoboda jest siódmą z kolei śluzą na Kanale Augustowskim. Wybudowano ją w latach 1826-1827 pod kierunkiem kapitana Korpusu Inżynierów Jana Pawła Lelewela. Jej długość wynosi 45,4 m a szerokość 6 m. Poprzez prawie kilometrowy odcinek Kanału Augustowskiego (zwanego Kanałem Swoboda) łączy Jezioro Studzieniczne z Jeziorem Ślepym. Różnica poziomów między jeziorami wynosi 1,7 m.

"To była ostatnia śluza, która czekała na remont. Na kanale zostaną nam do wykonania takie prace jak umocnienia brzegów, wymiana palisad, a także zabytkowe budynki przy kanale, gdzie mieszkają pracownicy obsługujący śluzy" - powiedział dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku PGW Wody Polskie Mirosław Markowski.

Remont śluzy został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Historyk Maciej Ambrosiewicz powiedział PAP, że ze śluzą Swoboda łączy się legenda dotycząca jej nazwy. „Budowniczowie, którzy w tym miejscu kopali kanał to byli chłopi pańszczyźniani, którym obiecano, że jeżeli szybko przekopią kanał to zostaną uwolnienie od obowiązków pańszczyźnianych. W tym miejscu miało dojść do tego uwolnienia stąd nazwa śluzy Swoboda” - dodał Ambrosiewicz.

Kanał Augustowski to jeden z najatrakcyjniejszych szlaków turystyki kajakowej. Na terenie Polski przebiega przez Równinę Augustowską i Kotlinę Biebrzańską. Kajakarze podróżujący kanałem mijają jeziora: Sajno, Necko, Białe, Studzieniczne oraz płyną rzeką Czarną Hańczą. Kanał łączy dorzecza Wisły i Niemna. Ma 102 km długości (z czego w Polsce 80 km). Na Kanale Augustowskim zbudowano 18 śluz (w Polsce jest ich 14). W 1968 r. Kanał Augustowski został uznany za zabytek techniki. (PAP)

Jacek Buraczewski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4177 4.5069
EUR 4.6301 4.7237
CHF 4.6341 4.7277
GBP 5.3484 5.4564

Newsletter