Inne

W piątek na plaży w Stegnie (województwo pomorskie) pasjonaci historii odkryli szczątki niemieckiego samolotu z czasów II wojny światowej. Znaleziona maszyna to niemiecki myśliwiec Messerschmitt Me-109 G. Najprawdopodobniej w marcu 1945 roku został zestrzelony przez rosyjskie lotnictwo i awaryjnie lądował na plaży w Stegnie.

Szczątki maszyny udało się wydobyć spod ziemi w sobotę krótko po północy. Pasjonaci historii nie mogli przerwać rozpoczętych w piątek działań, by napływająca woda nie zniszczyła ich dotychczasowej pracy.

– Udało nam się wydobyć prawie całe skrzydła, szczątki kabiny i silnika. Samolot był jednak po wypadku, więc niewiele elementów przetrwało – mówi Mateusz Deling z prowadzącego poszukiwania Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza.

Wrak samolotu trafi teraz do prywatnego Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza w Kłaninie, gdzie zostanie zakonserwowany, a później najprawdopodobniej udostępniony zwiedzającym.

Badacze otrzymali pozwolenie na prowadzenie poszukiwań na plaży w Stegnie do końca roku. Kolejne dni mogą więc przynieść następne znaleziska.

Źródło: Radio Gdańsk/REL

1 1 1 1