Inne

Z dużą pewnością mogę powiedzieć, że nasze bezpieczeństwo energetyczne jest znacznie wyższe niż 4 lata temu – powiedział w piątek w Sopocie Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej.

Šefčovič były jednym z gości debaty pt. "Czy bezpieczeństwo energetyczne jest bezcenne? Polityka energetyczna UE: dokonania, ryzyka, wyzwania" zorganizowanej w ramach odbywającego się w Sopocie Europejskiego Forum Nowych Idei.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej przypomniał, że idea unii energetycznej narodziła się w Polsce w konsekwencji kryzysu gazowego, do którego doszło w 2006 i 2009 roku. "Była to naprawdę trudna lekcja dla liderów Europy (...). Stąd wzięła się idea silnej współpracy i w ogóle zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo energetyczne. To wszystko, połączone, stworzyło odpowiednią siłę napędową i w ten sposób stało się rzeczywistym projektem" – powiedział Šefčovič.

"Myślę, że jeżeli chodzi o obecny etap zaawansowania, to trzeba powiedzieć, że uruchomiliśmy największy projekt energetyczny licząc od lat 50., kiedy powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Rozmawiam z prezesami firm energetycznych i często od nich słyszę, że nasze obecne działania idące w kierunku transformacji systemu energetycznego w Europie, to jest w zasadzie najgłębsza reforma od momentu kiedy powstał ten system i cała ta sieć 150 lat temu. Tworzymy tutaj nowe rozwiązania, jest pełna transformacja" – powiedział Šefčovič.

Przypomniał, że na cały projekt związany z unią energetyczną składają się bardzo liczne kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym, transparentnością, porozumieniami pomiędzy rządami, przejrzystością kontraktów itp. "Wiele rzeczy mamy zatwierdzonych, na przykład zasady zarządzania czy też nowa dyrektywa OZE, mamy też spore ambicje jeśli chodzi o efektywność energetyczną. Teraz pracujemy nad zaprojektowaniem nowego systemu i rynku energetycznego" – dodał.

"Z dużą pewnością mogę powiedzieć, że nasze bezpieczeństwo energetyczne jest znacznie wyższe niż 4 lata temu. Weźmy Polskę za przykład: myślę, że w tym przypadku Polska jest takim narodem przykładowym ponieważ koncentruje się na bezpieczeństwie energetycznym" – powiedział Šefčovič przypominając, że w Świnoujściu powstał terminal LNG. "Budujecie też gazociągi bałtyckie, będą też dostawy z Norwegii, zbudowaliście interkonektory z Litwą, w tej chwili ze Słowacją" – wymienił komisarz.

"Myślę że Polska, po raz pierwszy w jej historii, będzie miała dostęp do globalnych rynków LNG" – podkreślił Šefčovič przypominając, że inwestycje prowadzone w Polsce szacowane są na około 400 mln euro, z których część pochodzi z budżetu europejskiego. "Każdy kraj powinien mieć dostęp do co najmniej trzech źródeł zaopatrzenia w gaz. To samo odnosi się do elektryczności" – dodał.

Wiceminister energii Tomasz Dąbrowski, który także był gościem debaty, poinformował, że "jeszcze przed końcem roku rząd polski przedstaw politykę energetyczną Polski w perspektywie przynajmniej do 2040 roku". Dąbrowski wyjaśnił, że w dokumencie tym pokazane zostaną "główne cele, kierunki ale także przyszły bilans paliwowo-energetyczny".

"Polityka musi znaleźć równowagę pomiędzy trzema celami. Po pierwsze - bezpieczeństwem energetycznym, po drugie - konkurencyjnością gospodarki i po trzecie - wszystkim tym, co wiąże się z polityką klimatyczną, czyli wpływem na środowisko. Tu musi być równowaga pomiędzy tymi trzema celami. Oprócz tego polityka musisz też respektować nasze zobowiązania unijne" – powiedział też Dąbrowski.

Dodał, że strategia musi także brać pod uwagę "różne ograniczenia w zakresie możliwości rozwoju poszczególnych źródeł ze względu na specyfikę systemu elektroenergetycznego ale także możliwości rynku w zakresie dostarczania pewnych dóbr czy usług".

Europejskie Forum Nowych Idei to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Jego celem jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę. VIII Forum rozpoczęło się w Sopocie w środę i zakończy się piątku. Jego hasło przewodnie brzmi "Świat w nowej wersji. Wizja i odpowiedzialność. Nowy globalny porządek czy nowy globalny bałagan?". Impreza organizowana jest od 2011 roku przez Konfederację Lewiatan przy współudziale BusinessEurope oraz miasta Sopot.

autor: Anna Kisicka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter