Inne

Już 20 października 2018 roku, w Gdyni odbędzie się pierwsza Konferencja 100 lat Wychowania Morskiego w Polsce. To ogólnopolskie wydarzenie, które pozwoli podsumować dotychczasowy dorobek polskiej edukacji morskiej. Jednocześnie, dzięki udziałowi reprezentacji szerokiego grona organizacji, stowarzyszeń, klubów i ośrodków edukacyjnych związanych z wychowaniem morskim możliwe będzie podjęcie dialogu o przyszłości. 

Konferencja „100 lat Wychowania Morskiego w Polsce” jest częścią jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego, który został objęty Patronatem Narodowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. To ogólnopolskie spotkanie ludzi morza i wychowawców zostało również objęte Patronatem Honorowym ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka, wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, prezydenta Miasta Gdynia Wojciecha Szczurka oraz dyrektora Urzędu Morskiego pana Wiesława Piotrzkowskiego.

Założenia przyświecające organizacji konferencji oddaje jej program podzielony na trzy bloki: „Wczoraj”, „Dziś” oraz „Jutro”. Prelekcje w ramach bloku „Wczoraj” będą miały charakter historyczny, „Dzisiaj” pozwoli na zaprezentowanie obecnie odbywających się działań z zakresu wychowania morskiego, natomiast „Jutro” to część, podczas której uczestnicy konferencji spojrzą w przyszłość, na kolejne 100 lat wychowania morskiego. Oprócz samych prelekcji w ramach programu przygotowywana jest również „Strefa Żaglowców”, czyli miejsce, w którym przez cały czas trwania wydarzenia można będzie spotkać przedstawicieli większości polskich żaglowców. To wyraz specjalnej roli, jaką w polskim wychowaniu morskim odgrywają właśnie żaglowce.

Tam, gdzie mowa o morzu nie może zabraknąć szant i muzyki żeglarskiej. Po oficjalnym zakończeniu Konferencji jej uczestnicy zostaną zaproszeni na koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny. Koncert będzie otwarty również dla wszystkich miłośników szant i pieśni kubryku. 

Udział w konferencji „100 lat Wychowania Morskiego w Polsce” jest nieodpłatny. Jest to możliwe dzięki wsparciu naszych sponsorów: Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA oraz DCT Gdańsk SA. Aby wziąć udział w tym wydarzeniu należy jedynie przesłać zgłoszenie. 

Więcej informacji o konferencji oraz bieżące aktualności znaleźć można na stronie internetowej www.wychowaniemorskie.pl

PortalMorski.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem. 

1 1 1 1

Newsletter