Inne

 bierze udział w projekcie MARELITT Baltic, w kolejnej akcji odławiania sieci widm na Bałtyku - ekipa trzech profesjonalnych nurków w pierwszym tygodniu trwania akcji wyłowiła sieci z wraku statku Memel, a także sprawdziła dwie pozycję wraku statku Planeta

W drugim tygodniu pogoda pokrzyżowała nieco plany: silny wiatr na Bałtyku skutecznie uniemożliwił w poniedziałek wyjście w morze. Niemniej już we wtorek przystąpiono do akcji w pobliżu Kołobrzegu. W tym etapie projektu, z zalegających sieci zostaną oczyszczone jeszcze wraki: Siarkowca, Kanonierki oraz Sycylii. Do tej pory na pokład Nawigatora XXI udało się wyciągnąć ponad pół tony sieci. 

W akcji udział biorą przedstawiciele WWF Polska, AM oraz załoga Nawigatora XXI. Co istotne - w prowadzonych na statku działaniach uczestniczą również studenci Akademii Morskiej w Szczecinie, odbywający praktyki na statku.

Projekt MARELITT jest międzynarodową inicjatywą poszukiwania i wyławiania zagubionych narzędzi połowowych z dna Bałtyku. Zagubione sieci bowiem nadal łowią ryby, ptaki i ssaki morskie. Mogą być też źródłem mikrocząsteczek plastiku, wpływając tym samym negatywnie na stan ekosystemu morskiego.

Celem Projektu MARELITT jest opracowanie prostych, efektywnych i bezpiecznych dla środowiska metod wyławiania z dna Bałtyku zagubionych sieci, dostosowanych do różnych warunków geograficznych oraz znalezienie systemowego rozwiązania problemu środowiskowego związanego z zagubionym sprzętem połowowym.

Nawigator XXI (dług. ponad 60 m, szer. 10,5 m) został zbudowany w Gdańskiej Stoczni Remontowej (podobnie jak Horyzont II, statek szkoleniowy Akademii Morskiej w Gdyni). Matką chrzestną została Jolanta Kwaśniewska - żona ówczesnego prezydenta RP. Podniesienie bandery odbyło się 30 stycznia 1998 r. na Nabrzeżu Wieleckim u podnóża Wałów Chrobrego.

rel (Akademia Morska w Szczecinie)

-1 tak sobie myślę
Rodziców daje nam Pan Bóg,ale matkę chrzestną można sobie wybrać,podobnie zresztą jak teściów.
29 sierpień 2018 : 09:09 hihi | Zgłoś
0 Żona
Żona aktualnie urzedujacego Prezydenta RP to chyba jedna z najbardziej prestiżowych kandydatek na Matkę Chrzestną. W 1998 wybrano najlepiej jak było można.
29 sierpień 2018 : 11:18 Gryf | Zgłoś
0 zgadzam się
Zgadzam się i przypominam ,że Wandę Wasilewską trzymal do chrztu Józef Piłsudski.
29 sierpień 2018 : 11:52 hihi | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter