Inne

W środę 15 sierpnia żaglowiec Dar Młodzieży dotrze do Kapsztadu, gdzie powita go minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, ambasador RP w Pretorii Andrzej Kanthak oraz przedstawiciele Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.

Dar Młodzieży zacumuje przy jednej z najbardziej atrakcyjnych turystycznie dzielnic Kapsztadu – przy nabrzeżu Waterfront. Wpłynięcie najpiękniejszego polskiego żaglowca do poszczególnych portów to wydarzenie ważne nie tylko dla miejscowej Polonii, ale również dla mieszkańców miasta, którzy licznie gromadzą się, by przywitać fregatę. Pokład zostanie także udostępniony dla zwiedzających.

Podczas wizyty na Darze Młodzieży odbędzie się spotkanie Ministra Gróbarczyka z ministrem transportu Republiki Południowej Afryki Bonginkosi Emmanuelem Nzimande podczas którego zostanie podpisany list intencyjny o wzajemnej współpracy. Weźmie w nim udział również prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia Adam Meller oraz przedstawiciele Transnet National Port Authority, Zarządu wszystkich portów RPA, rozpoczynający wzajemną współpracę.

W Kapsztadzie po raz kolejny zmieni się załoga Daru Młodzieży, którą stanowią laureaci ogólnopolskiego konkursu Rejs Niepodległości oraz studenci Akademii Morskiej w Gdyni, którzy płyną dookoła świata na różnych odcinkach.

Rejs Niepodległości to wspólna inicjatywa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademii Morskiej w Gdyni oraz Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti. Jej celem jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz promocja na świecie. Kapsztad jest już dziesiątym odwiedzonym portem Rejsu Niepodległości, który rozpoczął się w Gdyni 20 maja 2018 roku.

kom/ nmk/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter