Inne

W tym roku to teren powstałej 140 lat temu latarni morskiej w Gąskach będzie miejscem głównych obchodów 8. Nocy Latarń Morskich na środkowym wybrzeżu. Organizatorem wydarzenia przypadającego na 18 sierpnia jest Stowarzyszenie „Latarnik” z Ustki.

„To będzie już 8. Noc Latarń Morskich organizowana przez stowarzyszenie w zarządzanych przez nie latarniach morskich na środkowym wybrzeżu. Mamy ich cztery: w Ustce, Jarosławcu, Darłowie i Gąskach. I to na terenie tej ostatniej odbędą się tegoroczne główne obchody, które połączymy ze 140-leciem powstania latarni oraz ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości” – poinformował w poniedziałek PAP prezes Stowarzyszenia „Latarnik” Piotr Witkowski.

Witkowski dodał, że imprezę objęły patronatem MGMiŻS oraz MSWiA. „Liczymy na to, że któryś z ministrów zaszczyci nas swoją obecnością podczas uroczystości otwarcia. Na tę chwilę potwierdzenia jeszcze nie mamy” – powiedział prezes „Latarnika”.

W Gąskach (woj. zachodniopomorskie) zorganizowany zostanie piknik „Latarnika” z konkursami i grami dla uczestników. Zaplanowano również szanty. Od godz. 21 do północy 18 sierpnia wejście do latarni w Gąskach oraz trzech pozostałych zarządzanych przez Stowarzyszenie „Latarnik” będzie bezpłatne. To jedyna taka okazja w roku. Zwiedzający będą mieć możliwość nie tylko podziwiania widoków, ale i obserwacji pracy urządzeń nawigacyjnych.

Latarnia w Gąskach została zbudowana zimą 1878 r. Jest wysoka na ponad 50 metrów i jest drugą co do wielkości, po świnoujskiej, latarnią morską w Polsce. Posiada masywne fundamenty, obsadzone na ośmiokątnej podstawie o średnicy 11,3 metra. Światło latarni jest widoczne przy dobrej pogodzie z odległości 19,5 mili morskiej, czyli z około 36 kilometrów. Na szczyt prowadzą kręte schody.

Noc Latarń Morskich jest organizowana w ramach Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich, który na świecie jest obchodzony w trzeci weekend sierpnia.

autor: Inga Domurat

1

Źródło: