Inne

W dwunastych regatach o Puchar Mariny Gdańsk rywalizowało ponad 40 załóg z Polski, Holandii Rosji oraz Wielkiej Brytanii. Zawody rozegrane zostały na wodach Zatoki Gdańskiej w dniach 16 17 czerwca 2018 r. i były zaliczane do Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski.

Od 12 sezonów żeglarze biorą udział w sportowej rywalizacji na Zatoce Gdańskiej na zaproszenie Gdańskiego Ośrodka Sportu. Jest to również okazja do integracji środowiska wodniaków, czemu służy m.in. wieczór żeglarski z koncertem szantowym organizowany w Marinie Gdańsk po pierwszym dniu zmagań. Blisko 300 uczestników regat miało możliwość wyboru start w jednej z trzech klasyfikacji: Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski, Pucharu Bałtyku Południowego oraz Pucharu Zatoki Gdańskiej. Dodatkowo obowiązywał podział na klasy: ORC, KWR oraz Open.

Przez cały weekend rywalizacji żeglarzom dopisywała pogoda. Niedziela okazała się pod tym względem jeszcze lepsza, niż pierwszy dzień pływania. Słoneczna aura i wiatr osiągający nawet do 12-13 węzłów pozwalał dosłownie rozwinąć żagle. Widzowie zgromadzeni na molo w Brzeźnie czy też na plaży, mogli z bliskiej odległości podziwiać jachty pływające na spinakerach.

W sobotę rozegrane zostały dwa wyścigi – krótki na dystansie 4 mil morskich oraz średni do Sopotu i z powrotem. W niedzielę żeglarze ścigali się na dystansie 6 mil.

W klasie ORG zwyciężyła załoga jachtu NEOPROFIL pod dowództwem kapitana Piotra Adamowicza /AKM Gdańsk/, która wygrała dwa z trzech wyścigów. Najszybszą ekipą w klasie KWR okazała się bezkonkurencyjna w każdym z wyścigów YULIA z Rosji dowodzona przez kpt. Valerija Soshkina. W grupie Open również wszystkie trzy wyścigi padły łupem kpt. Jerzego Matuszaka i jego załogi z jachtu DANCING QUEEN.

- Poziom sportowych tych regat jest co raz wyższy. Najlepiej widać to na linii startu. Flota startuje równo, w sygnał startu, a później na mecie, szczególnie w klasie ORC ten poziom jest bardzo wyrównany. Kilkanaście jachtów wchodzi na metę w ciągu 20 minut na dystansie ponad godzinnego wyścigu, a należy zauważyć, że są to bardzo różne łódki. Grupa najszybszych jednostek potrafi finiszować jedna po drugiej w ciągu zaledwie trzech-czterech minut - podsumował Tomasz Sawukinas, sędzia główny regat.

Oprócz najlepszych załóg wyróżnienie od Gdańskiej Federacji Żeglarskiej otrzymały również ubiegłoroczne XI Regaty o Puchar Mariny Gdańsk, który zyskały tytuł Najlepszych Regat 2017 roku organizowanych w ramach Pucharu Zatoki Gdańskiej.

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu Współorganizatorzy: Pomorski Związek Żeglarski, Polski Związek Żeglarski Partnerzy: Związek Miast i Gmin Morskich, Gdańska Federacja Żeglarska Sponsorzy: Granaria Gdańsk, NAVIGO Boats, Yachts & Yachting, Gdańskie Centrum Strzeleckie, Restauracja „DZIKI GON”, Koło widokowe AmberSky, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Centrum Hewelianum, Muzeum II Wojny Światowej Patroni medialni: Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, Dziennik Bałtycki

12 Puchar Mariny wyniki KWR

12 Puchar Mariny wyniki ORC

12 Puchar Mariny wyniki OPEN

Puchar komandorów wyniki KWR

Puchar komandorów wyniki ORC

Puchar komandorów wyniki OPEN

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2782 4.3646
EUR 4.5631 4.6553
CHF 4.4338 4.5234
GBP 5.3842 5.493

Newsletter