Inne

Statek badawczo-szkoleniowy Akademii Morskiej w Gdyni - Horyzont II - został zaproszony do Szczecina na świętowanie 20. urodzin badawczo-szkolnej jednostki Akademii Morskiej w Szczecinie Nawigator XXI.

Kpt. ż.w. Jerzy Idzikowski tak relacjonuje wizytę w Szczecinie:

Wyszliśmy z Gdyni 21-go maja o godzinie 14:30. Dnia następnego o godzinie 14:10 – pilot na burcie, a po czterech i pół godzinach żeglugi ciekawymi nawigacyjnie (i nie tylko) wodami Zalewu Szczecińskiego, o godzinie 18:40, zacumowaliśmy przy Wałach Chrobrego. W środę 23-go maja przed południem Nawigator XXI uroczyście wszedł do portu i zacumował przez dziobem Horyzonta II. Dowódca jednostki kpt. ż.w. Jarosław Łopyta złożył meldunek rektorowi Akademii Morskiej w Szczecinie, dr hab. inż. kpt.ż.w Wojciechowi Ślączce oraz podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Annie Moskwa, po czym odbyło się na statku posiedzenie Senatu uczelni. Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, przekazał załodze flagę Szczecina, którą "postawiono" na maszcie jednostki.

Nawigator XXI został zbudowany w Gdańskiej Stoczni Remontowej (podobnie jak Horyzont II, statek szkoleniowy Akademii Morskiej w Gdyni). Matką chrzestną została Jolanta Kwaśniewska - żona ówczesnego prezydenta RP. Podniesienie bandery odbyło się 30 stycznia 1998 r. na Nabrzeżu Wieleckim u podnóża Wałów Chrobrego. Statek (dług. ponad 60 m, szer. 10,5 m) przepłynął dotąd ponad 140 tys. Mm. Praktyki odbywa na nim rocznie około 450 studentów Akademii Morskiej, statek uczestniczył też w badaniach naukowych, m.in. ornitologicznych dla Niemieckiego Instytutu Ekologicznego z Rostoku i w poszukiwaniu tzw. sieci widm (utraconych narzędzi połowowych), realizowanym przez Akademię Morską wspólnie z WWF Polska.

Rektor Akademii Morskiej w Szczecinie Wojciech Ślączka wręczył wybranym gościom pamiątkowe medale – wśród wyróżnionych znalazł się także prorektor Akademii Morskiej w Gdyni dr hab. inż. kpt.ż.w. Henryk Śniegocki. W godzinach popołudniowych oba statki szkolno-badawcze były udostępnione zwiedzającym.

rel (Akademia Morska w Gdyni)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter