Inne

Tradycyjnie w ostatni weekend maja Zatoka Gdańska wypełni się żaglami. Zapraszamy do trójmiejskich marin i na plaże do kibicowania żeglarzom. Piątek – Gdynia, Sobota – Sopot, Niedziela – Gdańsk.

Zobaczyć horyzont pełen żagli na Zatoce Gdańskiej to bezcenny widok i na dobre zapowiedź lata oraz sezonu żeglarskiego. Wyjątkowa okazja ku temu będzie już od dzisiaj, bowiem rusza Żeglarski Puchar Trójmiasta - regaty, które przez trzy dni trwania odwiedzą kolejno Marinę Gdynia, Marinę Sopot i Marinę Gdańsk.

Tegoroczna edycja rozpocznie cykl regat wchodzący w skład Pucharu Południowego Bałtyku oraz Morskiego Pucharu Polski. Zapisy do regat trwają już od czwartku. W piątek 25 maja, o godzinie 15:00, na wysokości Gdyni odbędzie się wyścig próbny. 

- Żeglarski Puchar Trójmiasta to idealna okazja do sprawdzenia zespołu i jachtu przed letnimi wyzwaniami – zapowiada Bogusław Witkowski, Prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego – Cieszy mnie coroczny sukces frekwencyjny regat. Połączenie trzech miast w trakcie jednego weekendu okazał się strzałem w dziesiątkę.

Sobota 26 maja to pierwszy dzień rywalizacji. Między godziną 11:00 a 18:00, zaplanowano trzy wyścigi z metą ostatniego biegu zlokalizowaną w pobliżu mariny w Sopocie. Poszczególne biegi będzie świetnie widać zarówno z plaży miejskiej w Gdyni, Orłowa, jak i Sopotu, a meta zostanie zlokalizowana bezpośrednio przy końcu sopockiego molo, na które już dzisiaj zapraszamy wszystkich miłośników żeglarstwa.

W niedzielę 27 maja, pierwsi zawodnicy rozpoczną zmagania na wodach Zatoki Gdańskiej o godzinie 10:00. Komisja sędziowska zaplanowała dwa wyścigi. Pierwszy bardzo widowiskowy w pobliżu sopockiego molo, będący idealną okazją dla mieszkańców i turystów do kibicowania załogom w trakcie porannego spaceru. Bieg drugi to wyścig o Puchar Portu Gdańsk, wyścig z metą w Gdańsku. Wyjątkowy, ponieważ ostatnie znaki zwrotne zlokalizowane będą na terenie przyszłego Portu Centralnego, strefie, która już w niedalekiej przyszłości przestanie być wodą, a będzie lądem w ramach rozwoju Portu. W ten spektakularny sposób Zarząd Morskiego Portu Gdańsk dołączył do grona tegorocznych Partnerów Żeglarskiego Puchar Trójmiasta.

- Jest nam niezmiernie miło zaprosić żeglarzy z Trójmiasta i z całej Polski na wodę - mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. – Port, wielokrotnie przemierzany przez jachty wpływające do Gdańska, czekają spore zmiany. Już niedługo żeglarze będą podziwiać go w zupełnie nowej odsłonie, tymczasem jednak chcemy, by portowe tereny były otwarte dla każdego. Stąd też pomysł współpracy podczas organizacji tak spektakularnego wydarzenia, jak Żeglarski Puchar Trójmiasta. To świetna okazja nie tylko do sportowych zmagań, ale i promowania regionu – kończy prezes. Uroczyste zakończenie regat odbędzie się w Gdańsku bezpośrednio po wyścigu w Marinie Gdańsk.

Zapraszamy do śledzenia zmagań Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta oraz do aktywnego kibicowania w poszczególnych miastach. Więcej informacji www.zeglarskipuchartrojmaista.pl.

Tekst: Kasper Orkisz

Fot.: ŻPT

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter